Jaký by byl budoucí svět bez vědy a výzkumu? Jednoduše: děsivý. Alespoň tak ho představuje interaktivní venkovní hra Akademie věd ČR s názvem Po stopách Veletrhu vědy. Z daleké budoucnosti promlouvá k hráčům Čeněk, který je také vede během plnění úkolů. Hra nabízí tři trasy v centru Prahy a v Průhonickém parku, na dobrodružnou cestu za záchranou světa se lidé mohou vydat od 11. srpna zdarma.

V roce 2350 se společnost potýká s autoritářským režimem, vzdělávání dětí je cíleně potlačováno, knihy se pálí. Věda a výzkum jsou záměrně postaveny na druhou kolej. Nespokojených obyvatel přibývá a sílí odboj, jehož součástí je i Čeněk. Ten pomocí stroje času oslovuje hráče v roce 2021 a zadává jim úkoly, díky jejichž řešení má šanci ještě budoucnost změnit.

Hra Po stopách Veletrhu vědy se hraje venku za pomoci chytrého telefonu. Nachystané jsou tři trasy: ta fyzicky nejméně náročná vede historickým centrem Prahy, druhá umožní prozkoumat (nejlépe noční) Malou Stranu a třetí je naplánovaná v Průhonickém parku. Hráči se během svého putování a plnění úkolů dozvídají informace o poslání jednotlivých ústavů AV ČR.

„Dostali jsme z jednotlivých pracovišť celou řadu podnětů, nápadů a informací, které se staly součástí hry,“ říká Petr Borovský, vedoucí realizačního týmu z Akademie věd ČR. Zajímavostí je, že ve hře, v roce 2350, většina ústavů už neexistuje, což zúčastnění dokázali vzít s nadhledem,“ dodává.

Váš komentář