Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal 25. 1. 2023 tiskovou zprávu „Z lékáren se ztratily léky za více než 66 milionů korun. SÚKL udělil pokuty a navrhuje zpřísnění zákona“. V tiskové zprávě SÚKL uvádí, že se jeho inspektoři při kontrolách v lékárnách setkávají se systematickým porušování zákona o léčivech a vyslovuje podezření, že se jedná o nelegální organizovanou činnost s cílem vyvézt tyto léky do zahraničí. Česká lékárnická komora (ČLnK) považuje za nezbytné se k této tiskové zprávě vyjádřit.

ČLnK především prohlašuje, že nelegální činnost některých provozovatelů lékáren popisovaná v tiskové zprávě SÚKL je opovrženíhodná a má být odhalována a tvrdě trestána. ČLnK sama opakovaně nabízela Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv pomoc při odhalování těchto praktik a současně žádala, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv poskytoval ČLnK dostatečné podklady pro to, aby komora mohla vést disciplinární řízení s těmi svými členy, kteří se na nelegální činnosti podílejí. V takto vážných případech by mohli být obvinění i vyloučeni z komory, čímž by přišli o možnost vykonávat své povolání. SÚKL této nabídky ČLnK zatím nikdy nevyužil a nepředal ČLnK údaje umožňující zahájit disciplinární řízení.

ČLnK nemůže přehlédnout, že tisková zpráva svým titulkem a úvodními slovy vyvolává dojem, že jde o jev, který se týká lékáren v České republice jako celku. Proti tomu se ČLnK důrazně ohrazuje. Lékárny, resp. jejich provozovatelé, lékárníci a další zaměstnanci lékáren jsou slušní a poctiví lidé, kteří poskytují lékárenskou péči pacientům v České republice a neporušují zákon o léčivech. Pokud se mezi nimi vyskytuje několik málo jedinců, kteří zneužívají léčivé přípravky pouze k vlastnímu sebeobohacení nezákonným vývozem, pak nelze ani naznačovat, že jde o problém všech lékáren. 

ČLnK poukazuje na to, že nezákonná činnost, na kterou upozorňuje SÚKL v tiskové zprávě z dnešního dne, je letitá, čili nejde o něco, co by se poprvé projevilo teprve v posledních měsících. Přesto dosud nebyla navržena změna zákona o léčivech, která by Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv umožňovala účinnější odhalování a trestání nezákonných vývozců léků. V tiskové zprávě zmíněný návrh na navýšení pokut je spíše rezignací na skutečnou snahu řešit jádro problému, neboť jde o pokutu za přestupek spočívající v neplnění povinnosti vedení řádné evidence léčivých přípravků v lékárně, nikoliv za přestupek spočívající v nezákonném vývozu léků.

Mnohaletá činnost nelegálních vývozců léků potvrzuje, že veřejný apel na to, „aby s tím přestali“, vyslovený v tiskové zprávě ředitelkou SÚKL, se mine účinkem. ČLnK proto řešení vidí výlučně v účinné změně zákona o léčivech, v lepším využití dat o distribuci léčivých přípravků v ČR, které má SÚKL k dispozici, ve zlepšení důsledné kontrolní činnosti ze strany SÚKL a v navázání spolupráce mezi SÚKL a ČLnK při odhalování a trestání těchto deliktů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno