Pokladničky s vlčími máky najdete na osmi stech sbírkových místech ve všech krajích České republiky. Lidé si od nich mohou vzít a na klopu si připnout červený květ a symbolicky tak vyjádřit úctu válečným veteránům. Přispět do pokladničky je možné libovolnou částkou. Výtěžek ze sbírky jde na další natáčení a uchovávání příběhů veteránů a účastníků 2. a 3. odboje pro sbírku Paměť národa.

V Jihomoravském kraji se ke sbírce přidalo více než 70 sbírkových míst v kavárnách, školách, knihovnách, informačních centrech, kinech, obchodech, muzeích, knihkupectvích, obecních úřadech a dalších místech. V našem region najdete sbírkové kasičky v Břeclavi, Čejkovicích, Dolních Bojanovicích, Hodoníně, Mikulově, Prušánkách, Valticích, Velkých Bílovicích a Velkých Pavlovicích. Aktualizovaná mapa sbírkových míst je na stránce sbírky https://www.denveteranu.cz/
Ve dnech 8. – 12. listopadu vyjdou naši dobrovolníci také do ulic a budou nabízet vlčí máky v centru Brna. Z dalších měst se přidávají v Břeclavi a Boskovicích. Podrobnosti najdete koncem týdne na naší facebookové stránce Paměť národa Jihomoravský kraj.

Letošní spot ke sbírce je věnován Janu Vavrdovi:https://www.facebook.com/pamet.naroda/videos/420578181911662/

Co je a co dělá Paměť národa

Už bezmála 11 let realizuje Post Bellum spolu s partnery (Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů) neziskový dokumentaristický projekt Paměť národa.Ten sbírá autentické výpovědi pamětníků nacistického a komunistického režimu a je dnes největší veřejnosti přístupnou sbírkou těchto příběhů v Evropě. V databázi je přes 10 tis. jmen, téměř 74 tis. fotografií a skoro 33 tis. audio- a video klipů. Z Paměti národa tvoří lidé z Post Bellum televizní a rozhlasové dokumenty Příběhy 20. století, knihy, výstavy, články v médiích a na sociálních sítích, vzdělávací programy pro děti (projekt Příběhy našich sousedů, workshopy a další). Letos 17. listopadu budou uděleny 10. Ceny Paměti národa, tentokrát pěti statečným osobnostem z 5 postkomunistických zemí. A ve stejný den během odpoledne a večera se přímo na domech Národní třídy objeví ojedinělé projekce a světelné instalace nazvané „Paměť národa: 1989“. U příležitosti letošního výročí 30 let od pádu komunistického režimu iniciuje Paměť národa 17. 11. v 17.11 hod. zvonění zvonů po celé ČR a další oslavy ve 30 městech. Více na https://www.nezapomenme.cz/.

Proč vlčí máky?

Červený květ vlčího máku vyrůstal na hrobech vojáků, kteří padli v bojích 1. světové války. Květy spatřil vyrůstat z hrobů a zákopů na flanderských bojištích kanadský chirurg, podplukovník John McCrae, vojenský lékař. Protože ošetřoval mnoho zraněných. Mezi umírajícími byl i jeho nejbližší přítel. Lékař napsal rukou na kousek papíru báseň:

„Na polích ve Flandrech divoké máky rostou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde ležíme. Nahoře mezi červánky,
je možná slyšet zpívat skřivánky,
zde dole kanóny jen svojí píseň řvou…

Náš boj však zase jiní převezmou.
Do vašich rukou dáme my teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal,
že jsme tu padli zbytečně. Jen máky porostou
na polích flanderských.“

Lístek s verši John McCrae  vytrousil z kapsy, zvedl jej důstojník a verše se mu zalíbily. Zaslal je do Anglie, kde je zveřejnili v časopise Punch a BBC. Báseň se proslavila. Vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů a úcty k nim.

Proč je 11. listopad Den válečných veteránů

Dne 11. listopadu 1918 ve vlaku nedaleko francouzského města Compiègne byl příměřím ukončen do té doby nejkrvavější válečný konflikt, který přinesl utrpení a smrt milionů lidí. Datum konce první světové války se později stal památným Dnem veteránů a všech, kteří se v uniformě nebo civilu zapojili do boje za svobodu a demokracii. Tradice „vlčích máků“ se rozšířila především ve Velké Británii, USA a dále do dalších zemích. Komunistický režim v Československu o tuto tradici nestál. Oslavy veteránů spojil s devátým květnem, který označil za den konce 2. světové války, protože do Prahy vjely tanky Rudé armády. Dnes slavíme konec druhé světové války 8. května, kdy nacisté v Praze kapitulovali. K evropské oslavě válečných veteránů se republika připojila až v roce 2001, kdy byl 11. listopad i u nás ustanoven Dnem válečných veteránů. Tradice vlčích máků se pomalu dostává i k nám.