Ničivá povodeň zasáhla v Šumvaldu na Olomoucku a v jeho místní části Břevenec téměř 280 objektů. Od pátku zde pomáhají složkám IZS a místním dobrovolníkům také vojáci 153. ženijního praporu.

„Armádu České republiky jsem požádal o pomoc, protože jsem předpokládal, že po pěti dnech už lidem dojdou při likvidaci následků síly. Dalším důvodem byl nedostupný a nezpevněný terén. Ne všude se naše vozidla a používaná technika dostala, tak jsme využili manuální sílu vojáků,“ vysvětlil starosta obce Šumvald Josef Šenk.

Povodeň způsobil po přívalových deštích převážně místní potok Dražůvka, který se vůbec poprvé v historii rozvodnil v takové míře, že zaplavil téměř 280 stavení a dalších objektů. Ženisté pomáhají ze zasažených domů a zahrad odklízet nánosy bahna, sutě a dalšího nepořádku. Další skupina čistí od naplavenin koryto potoka a jeho okolí. To, co vojáci uklidí, pak přesouvají na komunikace, odkud vše odváží nákladní vozidla.

„V Břevenci voda sahala až do výšky poloviny oken, takže škody jsou na některých domech obrovské. Místní se s tím už po týdnu trochu smířili, ale jsou unavení. Snaží se ale dělat, co můžou a my jim pomáháme, jak to jen jde,“ popsal situaci přímo na místě velitel zasahující skupiny 153. ženijního praporu poručík David Voráč.

To potvrdil i pan Riedl, kterému velká voda vytopila rodinný domek i zahradu. „Kluci jsou šikovní, nejdřív vyklízeli uvnitř domu a teď zahradu. Sami bychom to s manželkou nezvládli.“

Podle starosty Šenka jsou lidé rádi za jakoukoliv pomoc. „Je znát, když nastoupí do jedné chalupy deset silných chlapů, popřípadě žen. Všechno pak jde mnohem rychleji a snadněji,“ doplnil starosta. Podle jeho hrubého odhadu se zatím celkové škody pohybují kolem půl miliardy korun. Jejich přesné vyčíslení bude ale trvat měsíce.

Likvidační práce, na nichž se v současné době podílí cca 300 lidí včetně pěti desítek vojáků, budou pokračovat i nadále. Podle rozsahu a potřeby budou v pomoci pokračovat i ženisté.