Více než půlmilionu návštěv zaznamenaly v roce 2021 sčítače v Národním parku Podyjí. Ne sice skokově jako v předchozích letech, ale přesto pokračoval nárůst počtu turistů v chráněném území. Nejvíce na Šobesu, kde sčítače zachytily přes 83 tisíc průchodů. V jarních lockdownových měsících se více než obvykle zaplnily i vyhlídky kolem Znojma.  Plyne to z aktuálních údajů ze šestnácti sčítacích zařízení, které Správa Národního parku Podyjí instalovala v roce v roce 2010 na různých místech chráněného území. 

Tehdy sčítače zaznamenaly přes 300 000 průchodů. V roce 2019 to bylo téměř 400 000 a vloni už přes půl milionu. Nejvíce poskočila návštěvnost vinice Šobes. Tam přibylo zhruba 4 000 zaznamenaných průchodů. „V těch nejvytíženější okamžicích to znamená třeba fronty u lávky přes Dyji, přeplněná parkoviště v Hnanicích a Havraníkách nebo drobné konflikty mezi pěšími a cyklisty,“ říká náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Druhým nejnavštěvovanějším místem národního parku je Kraví hora u Znojma (zhruba 64 tisíc průchodů), třetím šíje Šobesu (48 tisíc průchodů). Zájem turistů naopak v posledních letech klesá u Hardeggského mostu (39 tisíc průchodů) a nedaleké Hardeggské vyhlídky (28 tisíc průchodů).

V zimních lockdownových měsících také skokově stoupla návštěvnost vyhlídek kolem Znojma. Na Králově stolci nebo Sealsfieldově kameni tak bylo i dvakrát více návštěvníků než v roce 2020. Kromě většího zájmu o pobyt v přírodě může za nárůstem být nemožnost trávit jarní prázdniny na horách. Pokračoval také trend prodlužovaní návštěvnické sezony do zimních měsíců. Řada turistů začala vyhledávat i dříve méně vytížené trasy jako je Cesta Jaroslava Krejčího nebo Pašerácká stezka.

Větší počet návštěvníků sebou bohužel přináší i větší počet problémů. U nejvytíženějších tras přibyly odpadky. Strážci museli zastavovat řidiče, kteří do chráněného území vjížděli auty nebo parkovali na nevhodných místech. Lidé nerespektovali pravidla pohybu po národním parku. Pěší se častěji vydávali mimo značené cesty do klidového území. Cyklisté jezdili mimo značené cyklotrasy a tak zvyšovali erozi některých cest nebo vytvářeli nebezpečné situace pro chodce.

Podrobná interaktivní data návštěvnosti Národního parku Podyjí můžete procházet na webu www.mereninavstevnosti.cz, který spravuje společnost Partnerství o.p.s. a do kterého data pro Podyjí dodává Správa národního parku.

Váš komentář