Letní prázdniny jsou každoročně nejrizikovějším obdobím z pohledu bezpečnosti na silnicích. Vzhledem k intenzivní výstavbě a opravám na silniční síti se BESIP letos zaměří na prevenci a bezpečnost jízdy v dopravním omezení. Chce řidiče upozornit na ohleduplnost k silničářům, kteří na stavbách pracují. K tomu spouští novou kampaň „Nejsme ve válce, musíme to všichni přežít“.

Upozorňujeme na prázdninovou jízdu v omezeních. BESIP spouští kampaň k bezpečnosti pracovníků

Letošní prázdniny budou specifické také tím, že více lidí zamíří do turistických destinací v České republice. „Dá se proto očekávat nadprůměrná koncentrace osobních automobilů, motocyklistů, cyklistů a chodců také na silnicích nižších tříd v turisticky atraktivních lokalitách. Nabádáme proto řidiče v létě ke zvýšení opatrnosti a zodpovědnosti v silničním provozu,“ doplňuje vedoucí BESIPu Tomáš Neřold.

Spot kampaně BESIP k ochraně pracovníků na silnicích s názvem Nejsme ve válce, musíme to přežít, bude vysílán od července v TV a kampaň poběží až do září. Souběžně s tím bude vysílán také rádio spot. „Zvýšený počet incidentů evidují všechny dopravní firmy. Nehoda může skončit škodou na stavebním stroji, ale bohužel může skončit smrtí pracovníka. Letos byli usmrceni již čtyři silničáři, což je nejvyšší číslo za několik let,“ připomíná ředitel ŘSD Radek Mátl.

Obdobná kampaň už proběhla v řadě evropských zemí a nyní bude probíhat i v České republice. Řidiči neohrožují jen pracovníky na stavbách, ale ohrožují také sami sebe a ostatní spolucestující. Na to navazuje druhá kampaň s názvem Setkání s realitou dálnice. Ta se zaměřuje na bezpečnou jízdu v dopravních omezeních.

Základní pravidla pro bezpečný průjezd dopravním omezením v zúžených pruzích:

  • PŘEDVÍDEJ – sleduješ dopravní značky, takže víš, že se blíží dopravní omezení – zpomal postupně rychlost, jeď plynule, nebrzdi, nepředjížděj na poslední chvíli
  • SOUSTŘEĎ SE – nezmatkuj, hlídej si rychlost, kontroluj zpětná zrcátka
  • DODRŽUJ BEZPEČNOU VZDÁLENOST-  mezi vozidly (2 vteřiny)
  • PLYNULE STŘÍDAVĚ – jeď blízko rychlostního limitu, která je nařízena dopravními značkami, hlídej si boční odstupy

BESIP dále pokračuje v kampani věnované motocyklistům Limit, kde je hlavní tváří závodník Lukáš Pešek. Pro děti připravil aplikaci Markétina dopravní výchova týkající se bezpečnému chování na komunikacích.

dtnzzth.png