V poslední době jsme zaznamenali častý výskyt podvodů, jejichž obětí jsou ženy, obvykle ve věku nad 50 let, které jsou oklamány domnělým nápadníkem z internetové seznamky. Pachatel je komunikačně velmi zdatný a využívá důvěry a ochoty ohrožených žen pomoci druhému v nouzi.  Průběh je vždy zcela totožný.

Oběti jsou osloveny mužem, který se vydává obvykle za cizince (může se jednat o amerického vojáka, tureckého inženýra, francouzského lékaře a podobně). Tento muž o ženu projeví zájem, případně přislíbí společný život. Komunikuje velmi uvěřitelně. Následně pod záminkou úrazu, ohrožení nebo potíží při překračování hranic požádá o finanční částku ve výši přibližně 30.000 až 100.000 KČ. Po zaslání   této částky někdy žádá o další. Pak komunikaci ukončí. V jednom případě pachatel vyžádal také intimní fotografie, jejichž zveřejněním následně oběť vydíral.

Jedná se o velmi nebezpečné jednání, které naplňuje znaky trestného činu podvodu. Pachatel nemusí být cizincem, možná není ani mužem (účet je v některých případech veden na ženské jméno) a jeho úmysl je od počátku pomocí lži získat finanční obnos.

Obětem tohoto činu doporučujeme uschovat veškerou komunikaci, zejména pasáže, v nichž pachatel píše o svém povolání, o tom, kde se právě nachází a na jaký účel finanční prostředky potřebuje. Pokud je k dispozici číslo účtu či telefonní číslo, je důležité si jej uschovat také, tyto informace mohou usnadnit dohledání pachatele.  Následně je na místě obrátit se na Služebnu kriminální policie a vyšetřování a podat trestní oznámení pro trestný čin podvodu.

Pokud pachatel vyhrožuje zveřejněním intimních fotografií, je důležité uschovat tuto výhrůžku, v tomto případě hovoříme také o trestném činu vydírání.

Obětem tohoto činu je plně k dispozici bezplatná nonstop telefonická Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí 116 006. V rámci anonymní konzultace získají informace o vhodném postupu a o způsobu, jak trestní oznámení podat.

Konzultaci na nonstop telefonické lince nabízíme také všem ženám, které si nejsou jisté, zda se v jejich případě o podvod jedná či nikoli. S vyškoleným konzultantem mohou naplánovat kroky, jak bezpečně postupovat, tak, aby se ochránily před podvodem a zároveň mohly zjistit o úmyslech dané osoby více informací.

Váš komentář