„Ústa, obraz našeho zdraví.“


Řekněme si rovnou, že úroveň hygieny dutiny ústní v České republice není lichotivým obrazem našeho národa. Přitom nejde primárně o estetiku, dokonce nejde „jen“ o záchranu zubů před zubním kazem. Ústa jsou obrazem celkového zdraví a ovlivňují řadu jiných orgánů našeho těla. Česká stomatologická komora se ve spolupráci s partnery již tradičně zapojila do organizace a oslav Světového dne ústního zdraví, který pořádá Světová stomatologická federace (FDI) každoročně 20. března pod názvem World Oral Health Day (WOHD) ve více než 150 zemích světa. V Česku vznikla široká koalice proti zubnímu kazu a zánětu dásní. Pokud se budou všichni starat o čistotu svých úst, naše náklady na stomatologickou péči poklesnou, podobně jako potřeba množství zubních lékařů. Každý pacient má vše ve svých rukách.

Není bez zajímavosti, že ačkoli Česká stomatologická komora jako jedna z mála v Evropě nemá pro svoje aktivity podporu z veřejných prostředků, náš Světový den ústního zdraví patří k největším takovým akcím na světě.

Cílem oslav je připomenout důležitost ústní hygieny, zdravých stravovacích návyků, edukovat v oblasti péče a prevence onemocnění ústní dutiny v každém věku. V roce 2020 jsme hned dvakrát připravili velkou akci, ale pandemie COVID-19 byla proti. Letos oslavíme 20. březen online kampaní. Sociální sítě, mediální podpora, podpora partnerů a vzdělávacích organizací nám umožní oslovit statisíce dětí a dospělých po celé ČR. Široká veřejnost, dětské domovy, MŠ a ZŠ po celé ČR budou zapojeny do online soutěží, které
budou nést hlavní myšlenky prevence.

Myslíme si, že 20. května budeme moci zapomenout na pandemii a plnými silami se
věnovat boji se zubním kazem a parodontopatiemi přímo s dětmi a dospělými. Nastane druhá fáze letošní kampaně. Věříme, že zaplavíme školy, budeme na ulicích v prostorách našich partnerů a dělat vše pro to, aby obraz našeho ústního zdraví byl už konečně lichotivý.

Veškeré aktivity k projektu startují od poloviny března. Hlavní etapa bude zahájena 20. května tiskovou konferencí, na níž představíme nový portál České stomatologické komory určený prevenci chorob dutiny ústní. Hlavním motivem letošní kampaně je snaha zlepšit špatný stav hygieny dutiny ústní v České republice. Pacienti se vyhýbali zubnímu kartáčku, ale dožadovali se lékaře. Ještě tomu není tak dávno, kdy průměrný občan našeho státu potřeboval necelý jeden zubní kartáček na rok. Hrůza! Výsledkem intenzivní snahy v posledních letech je současná průměrná spotřeba 2 1,78 kartáčku na osobu a rok (Analýza společnosti COLGATE-PALMOLIVE Česká republika, spol. s r. o., na základě dat poskytnutých společností Nielsen a údajů Českého statistického úřadu).

Pojďme dál! Ve vyspělých zemích je spotřeba cca jeden kartáček za dva měsíce. Zkusme se vylepšit alespoň na jeden kartáček za kvartál! Nejde o zvýšení nákupů. Lidé si nekupují kartáčky do sbírky, a pokud je kupují a opotřebovávají je, je to nepřímý ukazatel míry čištění dutiny ústní. Zároveň je třeba, aby jim lékaři nebo dentální hygienistky vybrali nejenom správný zubní kartáček, ale například i mezizubní kartáček nebo monokartáček, ústní vodu či jiné pomůcky. Pak nebudeme řešit „nedostatek zubních lékařů“, ale vypořádáme se se zubním kazem jednou provždy, jak to už u dětí chtějí brzo dokázat vyspělé země. V České republice zároveň poběží celosvětová kampaň, ve které přijímají závazky starat se o sebe či o druhé nejen lékaři, ale třeba i děti. Své poselství sdílejí pomocí speciální grafiky anebo obrázků ze skládačky, a sdělují tak všem, že jsou lidé, kteří se o sebe dokážou postarat.

Pravda o důležitosti čištění zubů a láska k čistotnosti musí už konečně zvítězit nad pověrami a lajdáctvím! 😊“, říká doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident ČSK.

Váš komentář