muz-ktery-nenavidi-zenyStieg Larsson byl švédský novinář a spisovatel. Zemřel v roce 2004 ve věku 60 ti let a v jeho pozůstalosti byly nalezeny tři romány pod názvem Milénium, které Vám chci postupně představit.
Mikael je velmi dobrý novinář, který se pouští do vyšetřování velkých a složitých kauz. Jedna taková kauza skončí u soudu, kde se mu nepodaří prokázat svá obvinění a Mikael odchází do ústraní, rozhodnutý, že důkazy dohledá. Jeho situace využije bohatý průmyslník a pověří jej vyšetřením staré kriminální kauzy. Tak se Mikael seznámí s Lisbeth, mladou svéráznou hackerkou a spolu najdou vnučku průmyslníka a zároveň odhalí ošklivou rodinnou historii. Lisbeth zachrání Mikaelovi život a pomůže mu vyřešit i jeho zamotanou kauzu. Stanou se z nich přátelé, ale situaci zkomplikuje Lisbeth tím, že se Mikaela zamiluje. Mikael má s ženami nekomplikované vztahy a to souběžně a Lisbeth to neunese. Rozhodne se jej vytěsnit ze svého života.
Román se čte jedním dechem je plný napětí, má spád a fantazii, vyjadřuje se úsporně a výstižně. Četla jsem jej s potěšením a nechala se ochotně vtáhnout do děje. Skutečně skvělý.