V pátek 29. května pokřtil v Mikulově v hotelu Tanzberg spolek vinařů Dunajovské kopce svou edici Ryzlinku vlašského. 

Proč se rozhodli právě pro tuto odrůdu? Ryzlink vlašský je terroirovou odrůdou pro Mikulovsko a pokud vinař zvolí správný přístup k této odrůdě, tak vlašák je zde vždy perfektní.  

Lubomír Tichý, předseda spolku Dunajovské kopce, nám pověděl, jak vznikla myšlenka společného Ryzlinku: „Byl to postupný vývoj, kdy na začátku byl záměr představit Ryzlink vlašský v celé své škále – od suchého až po sladký. Postupem času jsme ale zjistili, že pouze tradiční suchý Ryzlink Vlašský je to pravé ořechové.” 

Do edice Dunajovského vlašáku se vybíralo z 32 vín, ale představeno jich bylo pouze 8. Výběr vín probíhal tak, že každý vinař ze spolku musel napsat ke vzorku slovní hodnocení a následně to, jestli ho doporučuje zařadit nebo ne. Pokud se shodlo alespoň 70 % hodnotících, tak je víno zařazeno.  

Vína patřící do Dunajovského vlašáku jsou typická svou ovocností ve vůni a díky vápnu v půdě také svou mineralitou. Ryzlink vlašský je odrůda, která se dá pít při většině příležitostí a jen tak se neomrzí. „Věříme, že kdysi podceňovaná odrůda se může stát národní odrůdou prezentující Českou republiku,” dodává Jindřich Kadrnka z Dunajovských kopců. 

Kmotrem Dunajovského vlašáku se stal Jan Žďárský z Vinařského ráje a grafik Aleš Sadil, který se postaral o celkový vizuál této vinné kolekce a velká osobnost českého vinařství, Josef Peřina. Podle Jindřicha Kadrnky, tak vinaři Ing. Peřinovi, který letos oslavil 80 let, vděčí nejen vinaři z Dunajovských kopců za velkou inspiraci ve všech oblastech vinařství: „Nyní se snažíme pokračovat v jeho šlépějích.”

Další krok? Společný vinný bar KOREK v Mikulově

Po úspěchu s Ryzlinkem vlašským bude brzy představen další odvážný plán Dunajovských kopců. Vinný bar KOREK Mikulov je projekt vycházející z nabídky vín vinařů ze spolku Dunajovské kopce a produkty Sýrárny Klimeš z Mikulova.  

„Po spolkové vinotéce toužíme již několik let, jen nám dlouho trvalo najít ten správný prostor. Toužili jsme prostě po společném místě, kde budou moci návštěvníci ochutnat naše vína na jednom místě,” vysvětlujte Lubomír Tichý důvod pro vznik Korku. 

Ideální prostor se objevil v Mikulově na křižovatce ve směru z náměstí na Kozí hrádek. 

Jindřich Kadrnka má vizi, že zde vznikne jedinečné místo zaměřené na kvalitu: „Vína budou vybrána a schválena tak, aby každé bylo ve vysoké kvalitě. Věříme, že široká škála vín, prezentující tento mikroregion uspokojí každého, kdo sem za vínem zavítá. Postupně chceme dát možnost lidem ochutnat drtivou většinu nabízených vín po skleničce.” 

Nebude náhoda, že zde často potkáte některého z vinařů. Budou mít zde prostor potkat se svými zákazníky nebo využít prostor pro prezentaci svých vín. 

Slavnostní otevření vinného baru KOREK Mikulov bude v pátek 3. července.