Domů Zpravodajství Kultura Román Wolfganga Kaese Na vlastní pěst

Román Wolfganga Kaese Na vlastní pěst

0
4

Na vlastní pěstRomán Wolfganga Kaese Na vlastní pěst vyšel v roce 2011 a přeložil jej Zdeněk Hejzlar. Autor nezapře publicistu jak formou, tak obsahem.

Zabývá se novodobým otroctvím, které produkuje západní demokratická a prosperující společnost na úkor východních chudých zemí. V těchto chudých zemích není těžké najít mladé ženy nebo dívky, které za nabídku práce v bohatých zemích riskují vše, jsou odvlečeny, zbaveny pasu, důstojnosti a všech nadějí, jsou prodány a je to vynikající kšeft. Novodobé otrokyně v 21. století. Dva přátelé z dětství, Zoran a David se ocitají na opačných stranách zákona, ale nakonec jsou si blíže, než na straně zákona a policie, která nemá mnoho snahy podobné aféry vyšetřit. Taky případně vysvobozené ženy mlčí, vědí, že kdyby řekly vše, ohrožují své rodiny doma. Zaujal mně fakt, který uvádí, že v roce 1989 bylo ve východním bloku 14 milionů lidí žijících na hranici chudoby a o 10 let později v roce 1999 již 147 milionů. Jak bohatý trh, kolik zoufalých duší. Vinu nese poptávka, ti úctyhodní, blahobytní pánové, kteří dají pozor, aby jejich úchylné záliby mohly být uspokojovány.

Je mi smutno z toho, jak civilizovaná a demokratická společnost hlídá práva jen určité vrstvy společnosti a jak marné je s touto společností bojovat.