Ve čtvrtek 13. srpna se na pěší střelnici Daskabát uskutečnil již 10. ročník Střelecké soutěže velitele pozemních sil. Za přítomnosti velitele Pozemních sil AČR brigádního generála Ladislava Junga soutěžilo o nejlepší umístění více jak čtyřicet dvoučlenných týmů podřízených jednotek pozemních sil a dalších útvarů Armády České republiky.

„Letošní ročník jsme se rozhodli pojmout jinak. V minulých ročnících se střílelo pouze z místa, zatímco nyní soutěžící střílejí i za pohybu. U řady střeleckých úloh mají navíc stanovený časový limit, tedy stresový faktor, se kterým se musí umět každý dobrý střelec vypořádat,“ přibližuje praporčík Zdeněk Zbytek z Velitelství pozemních sil, hlavního organizátora soutěže.

Dvojice, rozdělené na mužskou a ženskou kategorii, čekalo celkem sedm střeleckých disciplín. Tři určené pro pistoli, čtyři pro útočnou pušku. Střílelo se z různých poloh a vzdálenost terčů se měnila nejen podle stanovišť, ale někdy i v rámci jediné úlohy. Střílející musel například nejprve zasáhnout kovový terč na vzdálenost několika desítek metrů, pak za pohybu terče v bezprostřední blízkosti a následně v kleče opět zasáhnout terč, kterým začínal.

Dynamické disciplíny

„Z předchozích ročníků jsem byla zvyklá spíše na mířenou střelbu a dnes mě opravdu překvapilo, jak velkou roli v hodnocení hraje rychlost. Disciplíny jsou opravdu hodně dynamické,“ potvrzuje změnu konceptu nadrotmistryně Daniela Palíková, pravidelná účastnice a dvojnásobná vítězka předchozích ročníků této soutěže. Mimochodem, příslušnice 72. mechanizovaného praporu, který léta tuto akci zabezpečuje tak, aby soutěžícím nic nechybělo nejen na palebné čáře, ale i v zázemí.

„Dnešní disciplíny nebyly rozhodně pro začátečníky. Přesto mě velmi příjemně překvapilo, jak jste se svými zbraněmi sžití, bezpečně s nimi manipulujete a soutěž si užíváte. Mohu vám slíbit, že další ročník soutěž opět trochu pozměníme a posuneme dál,“ pronesl na závěr soutěže generál Jung.

V extrémně horkém počasí si se všemi disciplínami nakonec nejlépe poradili poručík Martin Zahrádka a desátník Tomáš Dostál ze 42. mechanizovaného praporu Tábor. Ze stejného útvaru jsou i vítězky ženské kategorie nadromistryně Šárka Kohoutová a rotmistryně Simona Žirovnická. Oba týmy si mimo jiných cen odvezly i putovní poháry, které se mohou pokusit obhájit příští rok.