Památku účastníka vojenské mírové mise a hodonínského občana Luďka Zemana dnes uctili a na události roku 1995 v bývalé Jugoslávii vzpomenuli zástupci Armády ČR, rodiny veterána, Českého svazu bojovníků za svobodu, Policie ČR i města. Právě dnes uplynulo pětadvacet let od chvíle, kdy při chorvatské ofenzívě Bouře dopadly minometné granáty chorvatské armády i na stanoviště mírových sil OSN a smrtelně zranily dva české vojáky.

Obr

Příslušníci vojenské mírové mise OSN pod názvem UNCRO tehdy plnili svůj úkol v oblasti bývalé Jugoslávie na pozorovacím stanovišti Tango 23, které bylo součástí 72 kilometrů dlouhé dělící linie mezi chorvatskou a srbskou stranou. Toto stanoviště se však stalo jedním z terčů útoků chorvatských jednotek. „Jsem hrdý na to, že naše město je spojeno se jménem muže, který se rozhodl vstoupit do Armády České republiky a s nasazením vlastního života bránit mír v Evropě,“ řekl při pietním aktu starosta města Libor Střecha. „Do oblasti zmítané občanskou válkou odešel s vědomím, jaké nebezpečí podstupuje. Nikdo však netušil, že to bude právě on a jeho kolega podporučík in memoriam Petr Valeš, kteří se stanou obětí minometného granátu na svém pozorovacím stanovišti … Tragického 5. srpna 1995 při chorvatské ofenzivě vyhasly životy dvou mladých lidí,“ připomněl starosta.

Při útoku bylo tehdy zraněno pět českých vojáků, z nichž dva zaplatili cenu nejvyšší. „Oba kamarádi a s nimi i další zranění svým dílem chtěli tehdy přispět k tomu, aby se mezi země bývalé Jugoslávie – tam, kam jsme před tím jezdili a dnes zase jezdíme na dovolenou – vrátila pravidla tolerantní společnosti,“ řekl zástupce Krajského vojenského velitelství v Brně podplukovník Vlastimil Drápela. „Je pro nás klíčové, nejen historicky, ale i pro naši přítomnost a budoucnost, vědět, kam vede etnická nenávist a nacionalismus, které přinášejí netoleranci, krutost, ztrátu lidské důstojnosti a v konečném důsledku třeba i svobody a základních životních hodnot, lidský život nevyjímaje,“ zdůraznil. „Lidé jako ppor. i. m. Luděk Zeman jsou reální hrdinové a společenské uznání si zaslouží. Zaslouží si vyšší povědomí společnosti o svých osudech a také o nelehkém údělu jejich rodin,“ připomněl Vlastimil Drápela.

Luděk Zeman byl vyslán do zahraniční operace UNPROFOR poprvé v roce 1994. V květnu 1995 poté odjel jako starší řidič 1. mechanizované roty 2. praporu mírových sil OSN do operace UNCRO. Po minometném útoku na pozorovací stanoviště Tango 23 u chorvatské obce Ličky Oska on i jeho kolega Petr Valeš následkům zranění podlehli. Posmrtně byl povýšen do hodnosti podporučíka a vyznamenán medailí „Za hrdinství“.

Vzpomínku na Luďka Zemana organizuje město Hodonín společně s Krajským vojenským velitelstvím Brno pravidelně. Na své spolubojovníky nezapomínají ani jejich kamarádi z mise.