Přehlídkou techniky složek armády, policie, hasičů a zdravotnické záchranné služby začnou ve středu 7. března na Masarykově náměstí v Hodoníně oslavy 100. výročí československé státnosti. Po celý den, od 9 hodin do 16 hodin, budou k vidění technika a také živé ukázky zásahů a činnosti složek integrovaného záchranného systému. Odpolední program zpestří koncert Vojenské hudby Olomouc.

Už od rána zaplní náměstí před radnicí technika složek integrovaného záchranného systému. K vidění bude několik druhů vozidel a zbraní armády i speciální vozidla policie, cisternové automobilové stříkačky a technické automobilové speciály hasičů, sanitní vůz rychlé záchranné pomoci s vybavením a přístrojovou technikou a další.

Součástí dne budou tři dynamické ukázky zásahů a činností, a to v 9.30, 11.30 a v 13.30 hodin. Armáda ČR předvede napadení pěšího družstva za použití cvičné munice a dýmovnice, policisté předvedou zastavení vozidla s pachatelem za použití hrozby střelnou zbraní, zadržení, spoutání a eskortování pachatele. Také ukázky zásahu hasičů budou pro veřejnost zajímavé. Uvidíme záchranu osob z výšek, vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel po dopravní nehodě, nebo ukázku hašení hořícího oleje v domácích podmínkách a zásahy při požáru. Posádka rychlé záchranné pomoci předvede vyproštění zaklíněné osoby a poskytnutí první pomoci po dopravní nehodě, ukázky resuscitace a ukázky první pomoci. Mnohé ukázky budou doprovázeny zvukovými efekty, návštěvníci tak budou čelit zvýšené hladině hluku.

V odpoledním programu vystoupí od 15 do 15.30 hod. dechovka Vojenské hudby Olomouc a její krátký koncert zakončí první část dne.

V 16 hodin oslavy československé státnosti vyvrcholí pietním aktem u pomníku T. G. Masaryka na nám. 17. listopadu. Poprvé u nás přivítáme Masarykovou pravnučku Charlottu Kotíkovou, která přicestuje na zahájení oslav do Hodonína z USA. Slavnostního aktu se zúčastní i předseda vlády České republiky Andrej Babiš s doprovodem.

Součástí zahájení oslav 100. výročí československé státnosti bude večerní ocenění laureátů Výroční ceny města Hodonína a slavnostní koncert Komorního orchestru Jana Noska a učitelů ZUŠ. Uskuteční se v sále Evropa a začne v 19 hodin.