Senátor Petr Orel a spolupředsedkyně Magdalena Davis předali ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové dvě petice za regulaci prodeje zábavní pyrotechniky a pořádání ohňostrojů. Petice obsahovaly téměř 50 tisíc podpisů.

„Paní ministryně si petice převzala, vyjádřila se však, že požadované změny legislativy nepatří do její agendy. Podle jejích slov je současný zákaz na území národních parků dostačující a jakékoli jeho rozšíření je potřeba řešit ve spolupráci s dalšími ministerstvy,“ uvedla po setkání Magdalena Davis.

„Na základních tezích petice jsme se ale shodli a paní ministryně přislíbila další spolupráci. Klíčové však bude, zda si někdo z jejích koaličních kolegů vezme potřebnou změnu legislativy do své agendy. V opačném případě vyšumí veškerá občanská snaha do prázdna“ dodala spolupředsedkyně Zelených.

Zelení se též domnívají, že k ochraně lidského zdraví, ochraně zdraví zvířat a ochraně životního prostředí nyní přibyl další důvod, proč prodej pyrotechniky a pořádání ohňostrojů důrazněji regulovat: „V Česku nyní žijí tisíce uprchlíků z Ukrajiny, kteří při útěku zažili bombardování nebo ostřelování. Vsadím se, že to poslední, co by u nás chtěli zažívat, je stres z výbuchů ohňostrojů,“ komentuje situaci Magdalena Davis.

Zelený senátor Petr Orel upřesnil, že původní text petic se věnoval zejména škodlivému vlivu zábavní pyrotechniky na přírodu a zdraví.

„Při používání pyrotechniky a pořádání ohňostrojů se v zásadě jedná o týrání zvířat. Zábavní pyrotechnika přináší do života zvířat zmatek, úzkost a strach,“ vysvětluje dlouholetý ředitel záchranné stanice pro divoká zvířata Petr Orel.

„V mnoha evropských zemích je zábavní pyrotechnika regulována mnohem přísněji než u nás, což jsme v naší petici také požadovali,“ dodal.

Zelení předali ministryni petice dvě. První, organizovanou skupinou občanů, podepsalo 20 836 lidí v listinné formě a 17 485 elektronicky. Druhou petici s názvem „Opravdu klidné svátky“ připravila Strana zelených a podpořilo ji svým podpisem 11 610 lidí. Celkem se tak pod oběma peticemi sešlo úctyhodných 49 931 podpisů.

Váš komentář