Letos netradičně až v červenci ožívají Moravské vinařské stezky výlety Krajem vína. V sobotu 18. července se cyklisté i turisté vydají na Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska, o dva týdny později, v sobotu 1. srpna, se bude putovat na Strážnicku. Obě akce pořádá brněnská Nadace Partnerství a jsou součástí letošních oslav 20 let od vzniku vinařských stezek, u kterého nadace stála.

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska startuje 18. července v Dolních Věstonicích. „Pro cyklisty i pěší, zdatné turisty i rodiny s dětmi, budou připravené tři trasy s krásnými výhledy na Pálavu,“ říká organizátorka akce Dominika Bäuchelová z Nadace Partnerství. Dlouhá cyklotrasa měří 45 km, krátká 22 km a pěší turisté ujdou 12 km. Cestou projedou desíti zastávkovými místy s občerstvením a doprovodným programem. V cíli v Dolních Věstonicích si užijí Otevřené sklepy věstonických vinařů s ochutnávkou vín, místními gastrospecialitami a s cimbálovou muzikou.

První srpnovou sobotu pak organizátoři chystají Putování po vinařských stezkách Strážnicka. „Začínat budeme ve Strážnici na náměstí Svobody. Cestou by se návštěvníci určitě měli zastavit ve sklepě Vinařství Chromeček, kde budou k ochutnání místní gastrospeciality a zazpívá mužský pěvecký sbor,“ vybírá z programu Dominika Bäuchelová. Cíl výletu bude v malebném areálu vinných sklepů Plže v Petrově, kde se o doprovodný program postarají Vinaři Strážnicka.

Startovní balíčky na akce lze koupit v předprodeji na e-shopu www.stezky.cz, registrace na místě probíhá mezi 9. a 11. hodinou.

Kromě těchto výletů chystá Nadace Partnerství další dvě akce na Moravských vinařských stezkách, další akce připravují partnerské obce. Dohromady tak seriál akcí Krajem vína 2020 zahrnuje osm výletů. Účastníci díky nim poznají různé jihomoravské vinařské regiony a místní vinařské i folklórní tradice. Akce tímto usilují o propagaci historického a kulturního dědictví jižní Moravy. Všemi výlety si mohou účastníci také připomenout, že 1 200 kilometrů dlouhá síť stezek byla vyznačena už před 20 lety.

Více informací a startovní balíčky k nákupu: www.stezky.cz.

Ilustrační fotografie a další podklady ke stažení: www.stezky.cz/Dalsi-stranky/media.