Sedmičlenný senát ve věcech volebních, ve věcech místního a krajského referenda a ve věcech politických stran a politických hnutí (tzv. volební senát) v čele s předsedou Tomášem Langáškem dnes vyhověl návrhu vlády a přijal rozsudky, jimiž rozpustil a poslal do likvidace těchto pět politických stran a politických hnutí: Ostravské fórumLIST JAROMÍRA SOUKUPAVolba lidu 21. stoletíSpravedlivá občanská společnost a Svobodná občanská samospráva.

Rozhodl tak proto, že činnost těchto politických stran a hnutí již byla dříve volebním senátem pozastavena z důvodu neplnění zákonných povinností a ani poté tyto politické strany a hnutí svá pochybení nenapravily. Nejvyšší správní soud tak dnes jejich činnost definitivně ukončil a zrušil je.

Kromě toho se volební senát dnes zabýval také návrhy vlády na pozastavení činnosti dalších 27 politických stran a hnutí z důvodu, že neplní své zákonné povinnosti, a to zejména předkládat výroční finanční zprávy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Ve všech případech návrhům vlády vyhověl a pozastavil činnost těmto politickým stranám a hnutím: ALTERNATIVABlok proti islamizaci – Obrana domovaČeská praviceEvropská strana důstojného stáříHnutí FAIR PLAYMoravská a slezská pirátská stranaNárodně demokratická stranaObčané České republikyRadostné ČeskoRomská demokratická stranaStrana svobodných demokratůStrana pro otevřenou společnostAlternativa pro Českou republiku 2017ANO, vytrollíme europarlamentDesítka pro domácí, Evropa společněHnutí O co jim jde?!JIHOČEŠTÍ HASIČIKONZERVATIVNÍ ALTERNATIVA, NOVÁ GENERACEOBČANÉ PRO OLOMOUCKÝ KRAJ – volba OKPÍSEK SOBĚ – sdružení nezávislých kandidátůPolitické hnutí OBRODASlušní lidéSpolečně pro StrakoniceVeřejné zájmy, a PRVNÍ REPUBLIKA.

Podle § 14 odst. 2 zákona o politických stranách mohou strany a hnutí při pozastavení činnosti činit pouze úkony zaměřené na odstranění stavu, který byl důvodem k rozhodnutí soudu o pozastavení jejich činnosti, a to nejdéle po dobu jednoho roku.

Tyto politické strany a hnutí porušovaly zákony, a proto jsme jim pozastavili činnost. Mají však stále možnost vše napravit a svou politickou činnost obnovit. Pokud se však nenapraví, můžeme je příště na návrh vlády zrušit, jako se to stalo dnes těm pěti.“, upřesnil předseda senátu Tomáš Langášek.

V jednom případě volební senát řízení zastavil, neboť vláda vzala svůj návrh zpět (šlo o politické hnutí SPORTOVCI).

O zbývajících návrzích vlády na rozpuštění nebo pozastavení činnosti politických stran a hnutí z celkových 50, které Nejvyšší správní soud obdržel 7. února 2022, rozhodne volebních senát v dalších dnech, popř. týdnech. Věci jsou vedeny pod spisovými značkami Pst 1/2022 až Pst 50/2022.

Váš komentář