Ministr školství Petr Gazdík počítá s uzákoněním pozic školních psychologů nebo sociálních pedagogů.

Kontinuita vzdělávací politiky a pokračování ve Strategii 2030+, to slíbil v roli ministra školství nový šéf úřadu Petr Gazdík. Na kulatém stole, který organizoval EDUin společně se Stálou konferencí asociací ve vzdělávání, se zavázal k podpoře středního článku podpory nebo k brzkému projednání novely zákona o pedagogických pracovnících.

Ministr školství Petr Gazdík potvrdil, že novelu zákona o pedagogických pracovnících chce na vládu předložit co nejdřív. V úpravě počítá například s uzákoněním pozic jako je sociální pedagog nebo školní psycholog. Zákon na ně zatím nepamatuje. „Vláda počítá s tím, že po schválení tohoto zákona se pozice stanou mandatorním výdajem státního rozpočtu,“ slíbil Gazdík. Druhým zdrojem financování budou podle Gazdíka dál evropské fondy. Problémem podle ministra může být personální zajištění těchto profesí. „Zatím to vypadá, že bude potřeba minimálně 700 nových pozic v rámci institucionalizace podpůrných pracovníků,“ dodal. Že chce vláda zákon přijmout co nejdřív, potvrdil i místopředseda školského výboru Poslanecké sněmovny Marek Výborný: „Budeme tu novelu jako podvýbor (pozn. podvýbor pro regionální školství a celoživotní učení) probírat souběžně s tím, co to poběží na vládě.“

Podívejte se na záznam Kulatého stolu SKAV a EDUin

 

 

Ministerská podoba středního článku se momentálně testuje na Svitavsku a Semilsku. Podle Petra Gazdíka tuto podobu podpory vyzkouší i Karlovarský kraj. „Já jsem mluvil s hejtmanem Karlovarského kraje, který souhlasí s tím, že střední článek je to, co by nerovnosti ve vzdělávání v Karlovarském kraji mohlo pomoci vyrovnávat,“ dodal Gazdík.

„Naše vláda patrně nebude souhlasit s tím, že střední článek bude obrovský byrokratický aparát, který bude obsazovat nové kanceláře, zaměstnávat další úředníky,“ popsal ministr Gazdík. „My se budeme snažit institucionalizovat střední článek tak, aby zapadl do už dnes zřízených institucí – ať se bavíme o České školní inspekci, nebo Národním pedagogickém institutu,“ dodal.

„My potřebujeme ten střední článek jako podporu. Jako něco, co nám usnadní práci. V tom smyslu, že se budeme moct věnovat pedagogické práci a budeme moct odbourat některé věci, které jsou pro nás velkou zátěží – třeba administrativa, technické záležitosti a podobně,“ poznamenal prezident Asociace ředitelů základní škol Luboš Zajíc.

Ministr Petr Gazdík na kulatém stole zmínil například i to, že chce co nejdřív digitalizovat podobu maturitních testů. Úřadu v květnu letošního roku skončí smlouva na speciální stroj, který k tisku testů Cermat aktuálně používá. Ministerstvo podle Gazdíka za něj proto nechce platit další peníze.  „Samozřejmě jsme došli k závěru, že je nesmyslné, aby v 21. století neexistoval nějaký cloud nebo dálkový přístup,“ dodal ministr.

Petr Gazdík také v nejbližší době nepočítá s předložením novely zákona o kariérním řádu. Systém kariérního růstu pedagogů by se mohl začít připravovat nejdřív za dva roky.

Hosty kulatého stolu byli: ministr školství Petr Gazdík, analytička Učitele naživo Kateřina Konrádová, sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research Daniel Prokop, místopředseda školského výboru poslanecké sněmovny Marek Výborný a prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc. Kompletní záznam kulatého stolu si můžete pustit ZDE.

Váš komentář