Téměř 190 dětí se narodilo díky nejmodernější technice – inkubátoru Geri. Ten 24 hodin denně sleduje vývoj oplodněných vajíček až do šestého dne vývoje embryí. Embryologům tak umožňuje zjistit, která z nich mají největší šanci na uhnízdění v děloze. Geri, který pořídila brněnská reprodukční klinika Reprofit pro své pacientky před třemi lety, navíc embryím poskytuje pro vývoj lepší podmínky než standardní inkubátory.

Inkubátor Geri sleduje embrya s pomocí vysokorychlostních kamer v reálném čase, snímá je každých pět minut. To umožňuje sledovat vývoj embryí v procházejícím světle. „Časosoběrné snímání nám vlastně vypráví podrobný příběh každého embrya, zachycuje dynamiku vývoje buněčného dělení, a tím nám umožňuje komplexnější posouzení vývoje embryí,“ popisuje embryoložka RNDr. Martina Martonová z kliniky Reprofit. V šesti komorách může být až 96 embryí. Každá komora je řízena nezávisle a patří vždy pouze embryím jedné pacientky. „Víko komor prakticky neotevíráme, a to nám pomáhá udržet uvnitř optimální kultivační prostředí. Proces je nerušený, ohrožení embryonálního vývoje z vnějšku je minimální. Pro úspěšné těhotenství je klíčový výběr kvalitního embrya, což nám Geri umožňuje,“ doplňuje RNDr. Martonová.

Podle ředitele kliniky Reprofit Jonáše Vokřála roste průměrný věk žen, které se přicházejí na kliniku léčit s neplodností – aktuálně přesahuje 37 let a kopíruje trend ve vyspělých zemích. Šance nahlédnout pod pokličku toho, co se v embryu děje, zvyšuje úspěšnost oplodnění těchto párů a zkracuje čas do početí. Výzkum vývoje embryí za pomoci přístroje Geri také pomáhá odhalovat případnou příčinu neúspěchu při oplodnění. „Dozvídáme se nové věci o preimplantačním vývoji a tyto poznatky používáme pro zlepšení léčby neplodnosti,“ doplňuje RNDr. Martonová.  

Klinika rodičům, kteří se dočkali díky inkubátoru Geri potomka, nabízí i záznam videa, jak se jejich miminko vyvíjelo v úplných začátcích.