Města bez nás je název síťového projektu Českých center, který se nyní dostává na webové stránky Českého centra New York. Soubor fotografií Karla Cudlína a pětice amerických fotografů připomíná atmosféru počátků koronakrize letos na jaře tak, jak ji vnímali v Praze a v New Yorku. Navzdory geografické vzdálenosti mají všechny snímky společného jmenovatele: ticho – a samotu. Fotografie jsou aktuálně k vidění v on-line galerii ČC New York. Projekt původně odstartoval na Slovensku zásluhou Českého centra Bratislava, během léta se chystá jeho uvedení také v dalších pobočkách sítě Českých center.

MĚSTA BEZ NÁS: SÍŤOVÝ PROJEKT ČESKÝCH CENTER

Jedná se o soubor uměleckých fotografií Karla Cudlína, na nichž je zachycen život v české metropoli v době pandemie Covidu-19, který původně vznikl pro výstavu Českého centra Bratislava. Fotografie z času koronakrize byly ve slovenské verzi představeny spolu s výběrem slovenského fotografa Petera Korčeka, jenž obdobně zachytil slovenskou metropoli. Venkovní výstava dvojice uznávaných fotografů (Cudlín–Korček) přitahovala pozornost široké veřejnosti přímo pod širým nebem. Konala se totiž na Hviezdoslavě náměstí.

SAMOTA OBRAZEM

Další z projektů Českých center stojí v daném ohledu na variabilitě. Snímky českého fotografa Karla Cudlína jsou díky spolupráci ředitelů Českých center v zahraničí doplňovány pohledy vybraných fotografů v dané zemi. Díky tomu vzniká pozoruhodný zrcadlový efekt: umělci, kteří se z důvodu uzavření hranic ani nemohli potkat, nyní přinášejí poselství „o prázdnotě“ ve své zemi. Odlišné fotografie, různé přístupy umělců, podobnost prázdných ulic v daných metropolích – tak lze stručně vystihnout základní linii výstavy. Po úspěšné prezentaci Českého centra Bratislava na Slovensku nyní přebírá pomyslnou štafetu České centrum New York.

NEW-YORK.CZECHCENTRES.CZ

Šestici Cudlínových fotografií nyní doplňuje výběr děl pěti amerických fotografů (Lanna Apisukh, Nika De Carlo, Kay Hickman, Cameron Phan, Sam Salganik) a celý soubor je k vidění od pondělí 29. 6. na webových stránkách Českého centra New York.

MIROSLAV KONVALINA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA NEW YORK

„Poté, co jsme viděli fotografie Karla Cudlína z poklidné Prahy v době koronaviru a naproti tomu zažívali v New Yorku velmi dramatickou pandemii, kde se střídala domácí izolace s bouřlivým děním v ulicích, jsme se rozhodli, že oslovíme více mladých fotografů. Zavedli nás do intimity svých domovů, ale také do ulic Manhattanu nebo Brooklynu. Každý z nich je z jiného místa, vyjadřuje pocity jiné skupiny obyvatel rozjitřeného New Yorku, který společně touží po pochopení svých pocitů i starostí.“

Projekt Města bez nás se zásluhou českých center v zahraničí v dohledné době dostane také do Řecka, Bulharska, Španělska, Itálie, Německa, Japonska a v neposlední řadě také na Ukrajinu. Vždy „na míru“ dané zemi zprostředkuje atmosféru koronakrize objektivem tamního dokumentaristy či fotografa v konfrontaci k „českému“ pohledu klasika dokumentární fotografie Karla Cudlína.

MEDAILONEK: Karel Cudlín (1960)

Český fotograf a pedagog, legenda české dokumentární fotografie. Vystudoval FAMU v Praze.
Do povědomí veřejnosti se dostal jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla. Ve svých cyklech dokumentoval odchod sovětských vojsk nebo povstání ve Valdické věznici. Byl osmnáctkrát oceněn ve fotografické soutěži Czech Press Photo. Pravidelně vystavuje a jeho fotografie jsou v galerijních sbírkách po celém světě.