Martin na bílém koni je notoricky známý, možná méně známé jsou další varianty: Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima.

Opět se nám přiblížilo z pohledu počasí jedno velmi sledované datum 11. 11.

A jaký bude ten letošní svatý Martin?

Počasí na svatého Martina bude v letošním roce pod vlivem tlakové výše s typicky inverzním charakterem. Čekáme, že pouze na horách by se mohlo udržet slunečné počasí, jinde nás čeká zataženo nízkou oblačností s teplotami v noci většinou kolem 3 a přes den kolem 5 °C a vát bude mírný jižní až jihovýchodní vítr. Bílý kůň se tedy čekat nedá ani na horách, pokud se vůbec nějaké srážky objeví, tak pouze výjimečně v podobě mrholení. Pokud dáme letošní očekávané počasí do kontextu s výše uvedenými pranostikami, tak se asi přesné předpovědi na zimu nedočkáme.

Na výběr je mnoho dalších prognostických pranostik.

  • Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.
  • Na svatého Martina pod mrakem – nestálá zima.
  • Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima tuhá.
  • Jižní vítr na Martina – mírná zima.
  • Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

S klimatology se podívejme posledních pár let zpět.

Jak to ale bylo v posledních 10 letech s oním nejtypičtějším, tedy bílým koněm. Nový sníh byl na sv. Martina (11. 11.) na území ČR zaznamenán za posledních deset let (2010 -2019) v 5 letech (2010, 2013, 2016, 2017 a 2019). Ve středních a nižších polohách (stanice do 600 m n. m.) napadl nový sníh však pouze v roce 2016.

V roce 2010 bylo sněžení zaznamenáno v horských polohách, nový sníh se ale udržel pouze na několika stanicích. Nejvíce nového sněhu (8 cm) bylo zaznamenáno na stanici Labská bouda.

Sněžení bylo dne 11. 11. zaznamenáno i v roce 2013, nový sníh byl však naměřen pouze na dvou stanicích ČHMÚ, a to Lysá hora v Beskydech a Abertamy v Krušných horách s naměřenou hodnotou shodně 1 cm.

V roce 2016 bylo sněžení a nový sníh zaznamenáno na značné části našeho území, a to i v nižších polohách. Nejvyšší výška nového sněhu (8 cm) byla naměřena na stanici Železná Ruda, Špičák. Na šumavských stanicích Churáňov a Zámyšl napadlo 7 cm nového sněhu. Na stanicích do 600 m n. m. bylo nejvíce nového sněhu (4 cm) naměřeno na stanicích Chanovice (okres Klatovy), Paseky (okres Písek) a Hvozdec (okres Beroun).

V roce 2017 byl nový sníh opět zaznamenán pouze ve vyšších a horských polohách, nejvíce (20 cm) na stanici Luční bouda.

V roce 2019 bylo sněžení na sv. Martina zaznamenáno pouze na pár stanicích na západě našeho území. Nový sníh byl naměřen pouze na Milešovce (3 cm) a na třech stanicích v blízkosti hranic se Saskem.

V letošním roce jsme zaznamenali první sníh už na konci září.

V letošním roce se sice na svatého Martina sněhu nedočkáme, ale už u nás během podzimu napadl. Na Šumavě tomu tak bylo již v noci z 25. na 26. září, kdy přibližně nad 1000 m n. m. ležel sníh a na hřebenech ho bylo až kolem 15 cm a několik dní se zde udržel. Další epizoda byla v polovině října na severních horách od Krkonoš po Beskydy, kdy se držel sníh v Beskydech i pod 1000 m n. m. a nejvíce ho bylo opět v nejvyšších polohách zmíněných hor, a to konkrétně kolem 35 cm (podobné hodnoty uváděly Luční bouda v Krkonoších, Šerák v Jeseníkách a Lysá hora v Beskydech). Sníh vydržel přibližně týden, nejdéle v Krkonoších, kde ještě nyní vzdorují teplému počasí poslední zbytky.