Evropská komise dnes uzavřela předběžné rozhovory se společností Moderna o nákupu vyvíjené očkovací látky proti onemocnění COVID-19. Moderna je tak pátou společností, s níž Komise rozhovory uzavřela. Komise již 31. července uzavřela rozhovory se společností Sanofi-GSK, 13. srpna se společností Johnson & Johnson a 18. srpna se společností CureVac. Se společností AstraZeneca pak podepsala dne 14. srpna záruku předběžného nákupu.

Plánovaná smlouva se společností Moderna by všem členským státům umožnila nakoupit očkovací látku, darovat ji zemím s nižšími a středními příjmy nebo ji přesměrovat do evropských zemí. Předpokládá se, že Komise bude mít vytvořen smluvní rámec, na jehož základě jménem všech členských států EU nakoupí v první fázi 80 milionů dávek s možností přikoupit až 80 milionů dalších. Dávky budou dodány, až bude prokázáno, že očkovací látka je bezpečná a je proti onemocnění COVID-19 účinná. Komise intenzivně jedná také s dalšími výrobci očkovacích látek.

Předsedkyně Evropské Komise Ursula von der Leyenová k tomu uvedla: „Po intenzivních jednáních nyní Evropská komise uzavřela rozhovory s pátou farmaceutickou společností s cílem zajistit Evropanům urychleně přístup k vakcíně proti koronaviru. Investujeme do společností využívajících různé technologie, abychom zvýšili šanci na získání bezpečných a účinných očkovacích látek. Pokračujeme v rozhovorech s dalšími společnostmi, neboť chceme zajistit, aby očkovací látky byly na trhu brzy k dispozici. Evropské investice do očkovacích látek proti koronaviru budou přínosem pro celý svět a pomohou nám tento virus porazit.“

Komisařka Stella Kyriakidesová, odpovědná za zdraví a bezpečnost potravin, uvedla: „Dnešní výsledek rozhovorů se společností Moderna ukazuje, že plníme svůj závazek zajistit bezpečnou a účinnou vakcínu. Těší mě, že se nám daří zajistit diverzifikované portfolio očkovacích látek, které potřebujeme, abychom nad koronavirem zvítězili a ochránili před ním své občany.“

Moderna je společnost se sídlem ve Spojených státech, která je průkopníkem ve vývoji zcela nové třídy očkovacích látek založených na mediátorové RNA (mRNA). mRNA hraje zásadní roli v humánní biologii: je nositelkou instrukcí, podle nichž buňky v těle vytvářejí proteiny, včetně těch, které mohou hrát roli při prevenci nebo léčbě onemocnění.

Výsledkem předběžných rozhovorů, které byly dnes dokončeny, by měla být záruka předběžného nákupu, která bude financována prostřednictvím nástroje pro mimořádnou podporu. Ten disponuje finančními prostředky určenými na vytvoření portfolia potenciálních očkovacích látek s různými profily a vyráběných různými společnostmi.

Souvislosti

Dnešní dokončení předběžných rozhovorů se společností Moderna je důležitým krokem k uzavření záruky předběžného nákupu, a tím i k realizaci strategie EU pro očkovací látky, kterou Komise přijala 17. června 2020. Cílem této strategie je zajistit do 12 až 18 měsíců všem evropským občanům kvalitní, bezpečné, účinné a cenově dostupné očkovací látky proti koronaviru. Komise proto společně s členskými státy domlouvá záruky předběžného nákupu s výrobci očkovacích látek. Tyto záruky zajišťují členským státům právo na nákup určitého počtu dávek očkovací látky za určitou cenu, jakmile bude daná látka k dispozici.

Evropská komise je rovněž odhodlána zajistit, aby přístup k očkovací látce získal každý, kdo ji potřebuje, a to nejen doma, ale kdekoli na světě. Nikdo nebude v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni.

Za tímto účelem Komise od 4. května 2020 v rámci globální reakce na koronavirus, tj. opatření pro celosvětové oživení a pro všeobecný přístup k testům, léčbě a očkovacím látkám proti koronaviru, vybrala téměř 16 miliard eur.