Letos se v Jihomoravském kraji koná již čtvrtý ročník udílení cen dobrovolníkům Křesadlo 2020. Jak zní motto akce, jedná se o „cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci“. Smyslem celého projektu je nejen poděkovat, ale také více zviditelnit neziskový sektor a vzbudit zájem o dobrovolnickou práci i respekt k těm, kteří ji vykonávají.

Nominace byla odstartována včera (7. září 2020) a potrvá až do pátku 16. října 2020. Kandidáty na ocenění nominuje široká veřejnost, a to v sedmi následujících kategoriích: sociální služby a zdravotnictví; vzdělávací a volnočasové aktivity; environmentální aktivity; komunitní dobrovolnictví; humanitární a rozvojová pomoc; dobrovolnictví v kultuře a umění; lidská práva. Dobrovolník (či skupina dobrovolníků) spadající do jakékoliv z těchto kategorií, který získá nejvíce preferenčních hlasů od veřejnosti prostřednictvím elektronického hlasování, pak bude oceněn divokou kartou veřejnosti.

Nominační formuláře s bližšími informacemi jsou k dispozici na www.kresadlojmk.cz  .

Po ukončení nominací nezávislá komise složená například ze zástupců kraje, města, Regionálního dobrovolnického centra Jihomoravského kraje, vedení Univerzity obrany nebo brněnského studia České televize rozhodne o vítězích v jednotlivých kategoriích. Slavnostní předávání cen Křesadlo 2020 proběhne v prosinci.

Iniciátorem projektu Křesadlo je organizace HESTIA – Centrum pro dobrovolnictví, která ocenění realizuje od roku 2001 v jednotlivých regionech České republiky. Akci pak zorganizoval Jihomoravský kraj ve spolupráci s městem Brnem a neziskovou organizací Maltézská pomoc.