Objemy hypoték nadále atakují rekordní čísla, v září jich banky poskytly za 22 miliard Kč. Jedním z hlavních důvodů je už půl roku trvající pokles úrokových sazeb, které se zatím zastavily na 2,07 procenta. Jak vyplývá z analýz Central Group, úvěr na bydlení si nejčastěji berou lidé ve věku 30 až 40 let. Mladších kupujících ale ubývá. Můžou za to mimo jiné i vyšší ceny bytů způsobené nedostatečnou nabídkou v důsledku pomalého povolování.

Od začátku roku již banky klientům na bydlení půjčily více než 172 miliard Kč. Opět také vzrostla průměrná výše hypotéky na 2,8 milionu Kč. Vyplývá to z posledních údajů Fincentrum Hypoindex. Podobné trendy potvrzují i analýzy Central Group. Průměrná výše hypotéky u největšího českého rezidenčního stavitele letos dosahuje 4,86 milionu, to je o půl milionu více než loni. Podíl klientů, kteří u Central Group financují nákup nového bytu hypotékou, se meziročně zvýšil o 5 procentních bodů na 40 %.

Hypotéky si nejčastěji berou třicátníci

Podle statistik Central Group si bydlení na hypotéku – ale i prostřednictvím jiné formy financování – nejčastěji pořizují lidé mezi 30 a 40 lety. Tedy ve věku, kdy je běžné zakládat rodinu a vlastní bydlení je proto jednou z priorit. Dlouhodobě tvoří více než třetinu všech kupujících na úvěr. Letos konkrétně 36 procent.

Druhou největší skupinou jsou lidé mezi 40 a 50 lety, ti tvoří zhruba čtvrtinu kupujících na hypotéku (22 %). Na třetím místě jsou lidé mezi 20 a 30 lety s 20 procenty. Podíl této skupiny přitom v uplynulých letech postupně klesá, když ještě před 5 lety přesahoval 30 %. Mladí kupující ale ubyli obecně.

„Lidé mezi 40 a 50 lety kupují nové bydlení nejčastěji jako investici a zajištění na stáří při současných nejistých vyhlídkách na penzi. Mladí naopak zajištění na stáří ještě neřeší, odkládají zakládání rodiny i stěhování do vlastního. Svou roli hrají ale i vyšší ceny způsobené nedostatkem nových bytů, který zapříčiňuje zejména pomalé schvalování jakékoliv nové výstavby,“ zdůvodňuje změny ve struktuře zájemců o hypotéky výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Roste podíl kupujících s minimálními vlastními zdroji

Klienti letos oproti dřívějšku také mnohem častěji využívají maximální možnou výši hypotéky. Téměř dvě třetiny z nich financují hypotékou 80 nebo více procent hodnoty nemovitosti, přičemž například ještě před dvěma lety tuto možnost využívala jen polovina kupujících. Naopak hypotéky na méně než 50 % hodnoty nemovitosti již téměř vymizely, dříve jich bývalo kolem 10-15 %, letos je jich jen 5 %.

„Důvodem vyššího využívání hypoték jsou kromě nízkých úrokových sazeb také uvolněné limity ze strany ČNB, kdy je možné opět využít úvěr až na 90 procent hodnoty nemovitosti,“ uzavírá Tomášková.