V těchto dnech se dostává k zájemcům nástěnný kalendář města na rok 2020 „Když domy vyprávějí… “ Na dvanácti listech se v něm představují domy v centru města Hodonína, jejichž osudy se mnohdy propletly. Jsou propojeny stejnými staviteli i podobnými životními osudy jejich majitelů či jednotlivých členů rodin. Kalendář navazuje na sérii kalendářů s historickou tématikou města a je volným pokračováním stejnojmenného kalendáře vydaného před deseti lety.

Na přípravě kalendáře se podílely autorky textů Galina Rucká ze Státního okresního archivu v Hodoníně a Hana Sýkorová z Masarykova muzea v Hodoníně. Konečnou grafickou podobu vtiskla kalendáři Hana Rakusová.

Nástěnný kalendář je v prodeji za 195 korun v Turistickém informačním centru města na Národní tř. 36, v Knihkupectví Zdenky Dvořákové na Národní tř. 21 a v Regionálním centru na Masarykově nám. 27 v Hodoníně.

„Když domy vyprávějí…

Každý den procházíme ulicemi Hodonína a málokdo z nás se rozhlédne kolem sebe a zvedne oči od chodníků. Možná se rozhořčeně pozastavíme nad některými omezeními spojenými se stavebními pracemi, zaregistrujeme změnu sortimentu ve výkladních skříních a víme, kde si pochutnáme na dobré kávě, ale domy jako takové nevnímáme. Komu patřily? Jaké životní osudy jsou spojeny s jejich původními majiteli? Co se skrývalo za jejich zdmi a jak se změnily v průběhu doby? Je čas znovu se zastavit, přenést se do starých časů a vydat se spolu s námi na malou procházku Hodonínem. Hoitaš, Jakisch, Bucher, Labantz, Doležal, Barbořík, Lechner, Hýža, Fanta, Novotný, Hrubý, Sněhota…, povědomá jména? Pojďte s námi otáčet jednotlivé listy kalendáře na rok 2020 s názvem „Když domy vyprávějí…“ a možná povědomá jména z minulosti, která znáte z vyprávění vašich rodičů či prarodičů, se vám propojí se známými místy. Na dvanácti listech kalendáře vám představíme domy z centra města Hodonína, jejichž osudy se mnohdy propletly. Jsou propojeny stejnými staviteli, problematickými prodeji za období druhé světové války, podobnými životními osudy jednotlivých členů rodin. Domy, jež rostly postupně vedle sebe v jedné či druhé ulici a sousedily spolu zahradami. Jejich majitelé se mohli denně potkávat v ulicích Hodonína, snad smekali klobouky k pozdravu a uctivě líbali ruce dámám. A zatímco lidé postupně odcházeli, jejich domy jako svědci historie stojí dodnes…“

Galina Rucká, Hana Sýkorová (úvod kalendáře) 

Zdroj: hodonin.eu