V pondělí 9. května 2022 ocenil náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata mincí a certifikátem Laudi Memorabilis desátníka Jana Balinta. Starší střelec 72. mechanizovaného praporu zachránil život zaměstnankyni supermarketu Albert v Olomouci, která náhle upadla do bezvědomí.

„Když jsem se svojí přítelkyní nakupoval, všiml jsem si potácející se pracovnice obchodu, která najednou spadla na zem. Rychle jsem k ní přiskočil a začal zjišťovat, co se stalo,“ popsal dramatické okamžiky desátník Balint.

Protože paní nekomunikovala, uvedl ji voják do stabilizované polohy. Přitom si všiml, že má tržnou ránu na bradě. Žena měla abnormální pnutí ve svalech, zpěněná ústa a začínala fialovět. Honza jí hmatem uvolnil dýchací cesty a vytáhl zapadlý jazyk. Mezitím pracovníci obchodu zavolali zdravotnickou záchrannou službu. Zachránce zraněnou ještě ošetřil a předal do péče lékařů.  

Jako hrdina se Honza necítí, myslí si, že pro každého z nás je přirozené, aby během mimořádných situací rychle reagoval a někomu pomohl. Při zásahu zúročil svoje dovednosti z kurzu první pomoci v polních podmínkách CLS (Combat Live Saver) a kurzů přežití SERE.

„Těším mě, že vojáci dokáží využít při záchraně lidského života zkušenosti získané během výcviku nebo nasazení. Znamená to, že jsou na svou práci v armádě dobře připraveni,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Váš komentář