V neděli 1. 11. 2020 odstartoval multižánrový festival české kultury MADE IN PRAGUE FESTIVAL ON/OFF 2020. Britové se dočkají poutavé nabídky české kultury v rámci 24. ročníku multižánrového festivalu, který tradičně organizuje České centrum Londýn. Letos se festival představí v hybridní on/off (line) s výběrem českých filmů, výtvarného umění a hudby. Vzhledem k nově plánovanému lockdownu v Anglii od 5. do 30. listopadu 2020 bude festival probíhat především v onlinovém formátu. Zájemci jej mohou zhlédnout online prostřednictvím Vimea a sociálních sítí Českého centra Londýn.

ČESKÝ FILM V BRITSKÉM ON-LINE PROSTŘEDÍ

Festival zahájila 1. listopadu britská premiéra snímku Havel režiséra Slávka Horáka. Současně se zde (rovněž v britské premiéře) představí snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollad. Snímku Vlastníci Jiřího Havelky se v Čechách dostalo četných ovací, organizátoři věří, že zaujme i britské publikum. Silnou stránkou festivalu je dokumentární tvorba, která je zastoupena snímky Meky režiséra Šimona Šafránka, Můj otec Antonín Kratochvíl (rež. Andrea Sedláčková) a Alchymická pec (rež. Adam Ol’ha, Jan Daňhel),věnovaným životu a dílu Jana Švankmajera. Made in Prague Festival nezapomíná ani na své nejmladší diváky, letos se mohou těšit na veselá dobrodružství dvou rozkošných medvědů pod názvem Mlsné medvědí příběhy (Alexandra Májová, Kateřina Karhánková).

PŘEMYSL PELA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:

Novinkou letošního festivalu, jak již napovídá jeho název Made in Prague On/Off, je programový formát, který se plně prolíná mezi onlinovým prostředím a dle možností živými akcemi pro návštěvníky. Nicméně mise festivalu zůstává shodná a v současné době mnohem aktuálnější než kdy dříve, a to obohatit současnou britskou kulturní scénu o nejnovější ukázky české filmové tvorby, výtvarného umění či digitální hudby.“

Hosty festivalu budou režiséři Slávek Horák, Andrea Sedláčková, Šimon Šafránek, Jiří Havelka nebo Miroslav Žbirka. Besedy s nimi byly z důvodu pandemických i logistických opatření předtočeny a po ukončení festivalu budou zveřejněny široké veřejnosti na YouTube kanálu Českého centra Londýn. Debatu s Miroslavem Žbirkou, která bude jako jediná vedena v živém vstupu, pak budou moci sledovat diváci nejen z Británie prostřednictvím Facebooku Českého centra Londýn 12. listopadu v 19:00 GMT.

ČESKÉ VÝTVARNÉ UMĚNÍ NESTOJÍ STRANOU: Z LONDÝNA DO BIRMINGHAMU

Londýnská galerie Gossamer Fog představuje tvorbu dalšího českého umělce: návštěvníci se mohou nechat překvapit tvorbou Matyáše Chocholy, převtěleného do podoby mystického druida – alchymisty, který podnikne pouť prostorem i časem, aby zde dočasně zhmotnil svou dílnu a zprostředkoval návštěvníkům svůj léčivý lektvar ve formě podmanivého parfému

V galerii Vitrínka Českého centra Londýn je až do 3. 1. 2021 k vidění výstava s názvem Na konec světa a zpět ke kořenům,představující tvorbu Andrey Vytlačilové a Josefa Zlamala. Doposud nejrozsáhlejší výstava tvorby Krištofa Kintery ve Spojeném královstvíprobíhá v Birminghamu. Výstava s názvem Konec legrace! v Ikon galerii byla mnohokrát označena jako must-see. Galerie se sice v době druhého anglického lockdownu veřejnosti uzavřou, avšak s výstavami se zájemci seznámí prostřednictvím virtualních prohlídek v online prostoru. (Bližší přehled naleznete níže v sekci VÝSTAVY.)

HUDEBNÍ GALA NA ZÁVĚR

V závěru festivalu se po loňském úspěchu vrací také koncert elekronické hudby Electronica: Vision of Sound II. Ve spolupráci s oblíbeným londýnským klubem RichMix a dalšími kulturními instituty V4 předá festival Made in Prague pro svůj závěrečný Gala večer pódium mladým českým, slovenským, maďarským a polským hudebníkům, kteří kombinují propracovanou elektroniku s ohromujícími vizuálními efekty. Koncert se bude streamovat na Facebooku Českého centra Londýn 28. listopadu, a bude tak přístupný fanouškům elektronické hudby nejen v Británii.

………………………………………………………………………………………………

VÝSTAVY:
Na konec světa a zpět ke kořenům: https://www.youtube.com/watch?v=-_pZ1v4gu0c
Kintera Interview: https://vimeo.com/462396310
Kurátorka Melanie Pocock o výstavě Kintery: https://www.youtube.com/watch?v=T_4d_oLIKzE
Ředitel Ikon Gallery a Velvyslanec Libor Sečka o výstavě Kintery: https://www.facebook.com/CzechLondon/videos/687794128498667

MADE IN PRAGUE:
Program: 
http://london.czechcentres.cz/programme/travel-events/made-in-prage-2020-onoff/
Twitter: https://twitter.com/CzechCentreLnd  #MadeInPrague       Facebook: https://www.facebook.com/londonczechcentre
Web:www.czechcentre.org.uk