Je to již několik měsíců, kdy tato vláda českým a moravským sedlákům, farmářům, kteří produkují kvalitní potraviny a jejichž odbyt je postaven na tradičním prodeji na farmářských trzích, takřka zastavila jejich podnikání. Zcela nepochybně zažívá celá země koronavirovou krizi, většina podnikatelských oborů výrazně trpí, nicméně některá karanténní opatření nedávají vůbec žádný smysl a představují v daném sektoru jasnou diskriminaci. Takovým ukázkovým příkladem jsou zakázané farmářské trhy.

Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) proto v zastoupení svých členů – kolegů farmářů – vyjadřuje jasné rozhořčení nad tím, že Vláda ČR tuto do očí bijící nespravedlnost dál drze prodlužuje. Podpořili jsme již v předchozích měsících několik dopisů vládním činitelům, a to ve spolupráci s Asociací farmářských tržišť, s Ovocnářskou unií ČR či Zelinářskou unií Čech a Moravy. Požadovali jsme mimo jiné vysvětlení, čím je prodej potravin v omezeném prostoru supermarketu z hlediska přenosu viru méně rizikový než prodej čerstvých potravin na farmářském trhu, tedy v otevřeném prostoru. Odbornou a uvěřitelnou odpověď jsme nikdy nedostali. Vláda se dokonce už ani neobtěžovala odpovědět na dopis kolegů z Asociace farmářských tržišť ze dne 3. března 2021.
Přišlo jaro a s ním pochopitelně další produkční sezóna, kterou nelze nijak odsunout. Pěstitelé mají nebo připravují na prodej novou sadbu, budou mít v brzkých týdnech jarní zeleninu a vůbec nevědí, jestli budou mít možnost něco prodávat, či budou sedět doma tak jako loni na jaře. Na jednu stranu politici v této zemi vehementně řeší nedostatek české zeleniny, ovoce nebo nedostatečné nabídky českých masných a mléčných výrobků, populisticky se vymýšlí různé kvóty na české potraviny v regálech obchodů, směřují sem dotační peníze, ale přitom se zemědělcům z nepochopitelných důvodů odpírá možnost prodávat na farmářském trhu. Je zřejmé, že vláda nemá odpověď na otázku, kterou si musí položit každý rozumně uvažující člověk, proč si i v době nouzové stavu může vystát frontu u pokladny, aby si koupil ředkvičky či salát v klimatizovaném supermarketu, ale nesmí si je koupit na čerstvém vzduchu na tržnici přímo od farmáře. V žádném případě nezpochybňujeme riziko nákazy a nebezpečnost virového onemocnění Covid, ale odmítáme být obětí podle našeho názoru absurdních a diskriminačních opatření.
Proto vyzýváme Vládu ČR, aby buď jasně a odborně doložila podstatný rozdíl v riziku nákazy mezi oběma formami prodeje zemědělské produkce, anebo aby farmářské trhy opět s potřebnými protiepidemiologickými podmínkami povolila. V jiném případě totiž jde o evidentní a cílenou diskriminaci této formy prodeje potravin a potažmo i určité skupiny zemědělců.

Váš komentář