Domů Zpravodajství Zajímavosti  Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru o 825 korun

 Důchody se od ledna opět zvýší, v průměru o 825 korun

0

Od začátku příštího roku se opět zvýší všechny důchody, kromě starobních tedy
i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená,
že se budou zvyšovat obě složky důchodů. O 140 korun dostanou přidáno všichni bez ohledu na to, kolik nyní pobírají. K tomu se zvedne i takzvaná procentní výměra, a to o 5,1 procenta. Průměrný starobní důchod by se tak měl po Novém roce zvýšit o 825 korun. Navíc od ledna ke starobnímu důchodu přibude 500 korun měsíčně za každé vychované dítě.

Letos se zvyšovaly důchody celkem třikrát, z toho na začátku roku řádně, a pak ještě dvakrát mimořádně v červnu a v září. Celkem tak nyní jejich příjemci dostávají v průměru o 2 500 korun měsíčně více než dostávali na konci loňského roku. Vláda nyní bude rozhodovat také o další lednové valorizaci, a to v průměru o 825 korun. Všichni ti, kdo pobírají některý z důchodů, jsou velmi zranitelnou skupinou, na kterou v současné době rostoucí ceny citelně dopadají. Valorizace důchodů je základní nástroj pomoci v této době,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Díky letošním valorizacím a té, která proběhne v lednu, se rekordně zvýší poměr důchodu k průměrné mzdě. Zatímco na začátku roku 2022 důchodci pobírali 42,5 procenta průměrné mzdy, v lednu 2023 to bude 45,9 procenta. Reálná hodnota důchodu tak vzroste o 5,1 procenta.

Změna výše konkrétních důchodů po valorizaci v lednu 2023

Valorizace se promítne do státního rozpočtu, jehož výdaje se v této souvislosti zvýší
o 28,6 miliard korun. Celkové výdaje na důchody budou tedy v roce 2023 činit 659,7 miliard korun. O zvýšení důchodů od ledna bylo možné rozhodnout až nyní po zveřejnění statistických údajů o průměrné mzdě za srpen. Výši valorizace ovlivňuje kromě tohoto ukazatele také například průměrná míra inflace či index životních nákladů domácností důchodců.

Další navýšení: Starobní důchody od ledna zvedne i „výchovné“

Do výše starobních důchodů se od ledna 2023 promítne i takzvané výchovné. Tomu
z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 korun za každé vychované dítě. Ženám, které důchod už pobírají, se výměra zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky. U žen, pokud jim důchod bude nově přiznán
po 31. 12. 2022, a u otců (bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají), je možné výchovné přiznat na základě žádosti u České správy sociálního zabezpečení.

Očekáváme, že díky výchovnému přibude zejména babičkám, které v minulosti vychovaly potomky, průměrně 1 100 Kč. Dosud byly bohužel hlavně ženy ‚trestány‘ za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála 3 tisíce korun. Bez potomků ale společnost nemá budoucnost,
a proto se roky strávené výchovou potomků konečně docení i prostřednictvím penze
,“ připomněl ministr Jurečka. Počet žen, které dostanou výchovné od ledna 2023 automaticky, by se mohl pohybovat na úrovni 1,4 milionů.

BEZ KOMENTÁŘE

Váš komentář Cancel reply

Exit mobile version