Prodělali jste onemocnění covid-19, a rozhodli se darovat svoji krevní plazmu, abyste pomohli k uzdravení lidem se závažným průběhem nemoci? Rekonvalescentní plasma chybí a je velice vzácná, a proto se ZP 211 rozhodla přispět těmto dárcům až 1000 Kč na regeneraci.


Tento příspěvek poskytne ZP 211 dárcům rekonvalescentní plazmy jako jediná zdravotní pojišťovna v zemi. Krevní plazma těch, kteří prodělali covid-19 s klinickými příznaky jakými jsou zvýšená teplota, bolesti hlavy, suchý kašel a dušnost, totiž obsahuje protilátky proti viru SARS-Cov-2. Tyto protilátky mohou pomoci pacientům ve vážném klinickém stavu, a proto je podání krevní plazmy jednou z úspěšně používaných léčebných možností.
Příspěvek 1000 Kč může být použít např. na nákup volně prodejných léků nebo vitamínů, na pravidelné sportovní aktivity, na pacientem placené stomatologické výkony a výrobky, na rehabilitaci, fyzioterapii a jiné. O příspěvek bude možné žádat do 20. ledna příštího roku.
 

Kdy je vhodné darovat rekonvalescentní plazmu
Darovat rekonvalescentní krevní plazmu je vhodné ve chvíli, kdy jste prodělali onemocnění covid-19, nyní jste prokazatelně vyléčeni a od uzdravení uběhlo 14 dní. Pozdější příchod snižuje naději, že ještě bude v krevní plazmě dostatek protilátek. Musíte zároveň splňovat běžné podmínky pro darování krve jako je věk od 18 do 60 let, dobrý zdravotní stav a také fakt, že nemáte žádnou závažnou anamnézu. Rekonvalescentní plazmu nemohou běžně darovat ženy po porodu a ty, které byly v minulosti těhotné.
 

Kde darovat
Zájemci o darování rekonvalescentní plazmy se mohou hlásit na několika místech:

Praha

  • Thomayerova nemocnice
  • Ústřední vojenská nemocnice
  • FN Královské Vinohrady
  • Všeobecná fakultní nemocnice
  • Ústav hematologie a krevní transfuze

FN Ostrava

FN Olomouc

Krajská nemocnice Liberec

Krajská zdravotní, a. s. – Ústí nad Labem

Slezská nemocnice v Opavě

Krajská nemocnice Tomáše Bati, Zlín

Nemocnice České Budějovice

FN Brno

 

Podrobnosti k novému příspěvku ZDE.