Domů Zpravodajství Zajímavosti ČOI zakázala na trhu nebezpečné magnetické kuličky ve tvaru kostky

ČOI zakázala na trhu nebezpečné magnetické kuličky ve tvaru kostky

0

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je dětská hračka – magnetické kuličky Neocube, které mohou být pro děti nebezpečné. Laboratorní zkoušky prokázaly, že jsou u této hračky několikanásobně překročeny hodnoty indexu magnetického toku.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje pro děti zdravotní riziko. Jedná se o magnetické kuličky o velikosti 3 mm, v počtu 216 kusů, které jsou uspořádány do tvaru kostky s hranou o délce 1,8 cm, složenou z 6 kuliček. Výrobek je obalen plastovou fólií a usazen v molitanovém pouzdře v plechové krabičce s víčkem s průhledným okénkem. Na dně krabičky jsou nalepeny dvě papírové etikety, na větší z nich je varování v polském jazyce a na menší kulaté etiketě je uvedena pouze značka shody CE.

Výrobek nevyhovuje požadavkům na bezpečnost magnetických hraček, které jsou stanoveny v Nařízení vlády (NV) č. 86/2011 Sb. U testovaného výrobku laboratorní zkoušky prokázaly, že jsou výrazně překročeny povolené hodnoty indexu magnetického toku u hraček s magnety (50 kG2mm2), které jsou uvedeny v technické normě ČSN EN 71-1+A1:2019, v bodě 4.23.2 písm. a) která je harmonizována k výše uvedenému NV.

V případě, kdy by dítě polklo větší množství magnetických kuliček, může dojít k poranění trávicího traktu. Při pohybu těchto částí v trávicím traktu by mohlo dojít k jejich spojení přes střevní stěnu a tím způsobit blokaci střev nebo v delším časovém období i k nekróze v místě spojení. Vdechnutí magnetické kuličky dětmi rovněž může způsobit dýchací problémy. 

Česká obchodní inspekce uložila provozovateli prodejního webu ochranné opatření, kterým je stažení výrobku z trhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu Ministerstva průmyslu a obchodu a zveřejněna v systému Safety Gate. 

Informace o výrobku

Název výrobku:                                                 Magnetické kuličky Neocube    

Model:                                                            neuveden

Šarže:                                                              neuvedena      

Identifikační údaje webových stránek:                 https://www.harmony-shop.cz

Identifikace obchodníka:                                              Harmony, Petra Janovská, Šlerkova 49,

686 04 Kunovice

Identifikace dovozce:                                                   APTEL Adam Pawlak sp.j., Produkcyjna 106B,

(z přelepené etikety na výrobku)                      15-680 Bialystok, Polsko

BEZ KOMENTÁŘE

Váš komentářCancel reply

Exit mobile version