Od pátku 24.4. do pondělí 27.4. se i letos koná mezinárodní klání mezi městy celého světa o co největší počet pozorovaných druhů.

Z našich měst se letos do soutěže City Nature Challenge 2020 [1] nově přihlásilo také Brno. Pražané a Brňané si tak mohou koronavirová omezení trochu zpříjemnit, když se do soutěže zapojí. Stačí si k tomu stáhnout naši aplikaci BioLog nebo iNaturalist a v uvedeném termínu posílat záznamy pozorovaných druhů zvířat nebo rostlin. Počítají se všechna zaslaná data z území Prahy a Brna.

Zápisem pozorování třeba veverky přispějete k poznání o jejím rozšíření (http://veverka.nature.cz) a pomůžete tak zaplnit bílá místa biodiverzity (http://bilamista.nature.cz). Každé pozorování se počítá, každý druh je zajímavý.

Soutěž City Nature Challenge 2020 má ukázat, že příroda je bohatá a rozmanitá i ve velkých městech. A to skoro na každém kroku. Stačí se jen dívat. Podobným akcím vždy moc fandíme a jsme rádi, že se můžeme jako partneři soutěže zapojit i letos. Zároveň ale moc prosíme návštěvníky brněnských i pražských chráněných území, aby byli ohleduplní a dodržovali pravidla chování v přírodě. Ne všude je totiž dovoleno chodit mimo vyznačené cesty. Jinde zase mohou hnízdit vzácné druhy ptáků a velké množství lidí je může rušit“, říká Lucie Záhorová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

AOPK ČR soutěž podporuje od roku 2018, kdy se Česká republika zapojila poprvé. V Praze se organizace ujalo Národní muzeum a v Brně má soutěž na starosti Hvězdárna a planetárium Brno.  


Poznámka:

[1] Samotný projekt vznikl v roce 2016 v USA a zorganizovaly ho Natural History Museum v Los Angeles a California academy of Science v San Franciscu. První ročník byl tak logicky soubojem pouze mezi těmito dvěma městy. V rámci osmidenního konání bylo zaznamenáno přes 20 tisíc pozorování a díky zpětné vazbě více než tisícovka účastníků se informace o této výzvě rychle rozšířila do dalších měst USA. Praha se do projektu City Nature Challenge zapojila poprvé v roce 2018. Loňský ročník proběhl ve 159 městech z celého světa. Zúčastnilo se přes 35 tisíc lidí a bylo zaznamenáno více než 963 tisíc pozorování. Praha obsadila v tomto ročníku 40. místo s více než 7 000 zaslanými záznamy, což je v porovnání s rokem 2018 více než čtyřnásobný nárůst.