Důsledkem současné ekonomické situace a inflace je zdražování téměř všeho, včetně energií a potravin. Zvyšování cen částečně dopadá i na léky, většinou na ty vydávané bez lékařského předpisu. Není nicméně na místě se obávat, že by došlo k zásadnímu navýšení doplatků u léků hrazených pojišťovnami. Léky je každopádně nutné užívat i pořizovat zodpovědně. Česká lékárnická komora pacientům doporučuje pořizovat léky, včetně doplňků stravy, pouze po poradě s lékárníkem, dbát na správné dávkování, zbytečně nekupovat větší balení, než je nutné, a také nevykupovat léky, které v daném okamžiku nepotřebují, jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich aktuálním nedostatku.

Celoplošné zdražení se projevilo i v cenách některých léků. Rozhodně to však není důvod k panice, neboť ceny léků vzrostly řádově o 5 až 7 procent Hovoříme tedy o korunových až desetikorunových částkách,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, PhD. „Mnohé léčivé přípravky vydávané na recept jsou nadále dostupné bez doplatku. Navíc pacienty chrání tzv. limity spoluúčasti, po jejichž překročení zdravotní pojišťovny vrací navíc zaplacené započitatelné doplatky. Rozhodně proto nehrozí, že by lidé najednou neměli peníze na své chronické léky,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Pro léky vždy do lékárny
Česká lékárnická komora se snaží dlouhodobě vzdělávat pacienty ve správném zacházení s léčivy. V posledních měsících plnily titulní strany novin informace o tom, že některá z nich nejsou dostupná. Někteří lidé neuváženě a v panice vyrazili do lékáren, aby si udělali „zásoby na horší časy“. „Je zbytečné a kontraproduktivní pořizovat léky v nadbytečném množství,“ radí PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. „Zcela nevhodné je skupovat například sirupy pro děti jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich hrozící nedostupnosti. To vede jen k tomu, že ti, kdo je akutně potřebují, je nemusí dostat jen proto, že byly vykoupeny lidmi, kteří je ve výsledku ani nepoužijí a léky jim v domácí lékárničce nakonec zbytečně projdou a stanou se nepoužitelnými,“ dodává PharmDr. Martin Kopecký.

Ne každý doplněk stravy je skutečně potřeba, lékárník poradí
Vždy je také lepší dát přednost léčivému přípravku před doplňkem stravy. Přestože musí výrobce doplňku stravy prokázat jeho bezpečnost a evidovat ho na Ministerstvu zemědělství, jde o potravinu, jejíž účinnost ani obsah účinných složek nejsou testované. Je vždy lepší nechat si poradit od lékárníka, zda je vhodné a smysluplné tyto doplňky stravy užívat. Pacienti čelí neustálé reklamě, která v nich vyvolává pocit, že musí tělu dodávat celou řadu různých látek skrze doplňky stravy, i když některých z nich mají dostatek ze stravy nebo je obsahují léky, které již užívají. Ani u doplňků stravy nutně neplatí, že čím vyšší ceny, tím lepší přípravek. Lékárník, dokáže pacientovi nejlépe poradit, který přípravek má význam užívat a co je ztráta peněz, či dokonce potenciální hrozba pro zdraví.
Online obchody často nabízí slevové akce, „výhodné“ balíčky, případně i dopravu zdarma. Lidé tak mohou zbytečně nakoupit buď doplňky stravy, které nepotřebují, či velká balení, které ani nemohou spotřebovat. Farmaceuti doporučují pro léky chodit do lékárny, kde se pacienti mohou fyzicky potkat a poradit s lékárníkem. Ten dokáže poskytnout konzultaci i vysvětlit správné užívání a dávkování. „Role lékárníka totiž neznamená jen výdej léků. Je to povolání, které vyžaduje hlubokou znalost léčiv a účinných látek, včetně vitamínů, minerálů nebo rostlinných výtažků, i jejich nežádoucích účinků. Při koupi léku nebo doplňku stravy online navíc pacient zpravidla nezíská požadované informace, které ho poučí o tom, jak lék užívat bezpečně a účinně,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Váš komentář