• Společenskou odpovědnost bere společnost BILLA velmi vážně. Do prodeje zavádí polyesterové tašky vyrobené z plastů vylovených v oceánech.
  • Rozšiřovat portfolio tašek z recyklovaných materiálů je v souladu se strategií šetrného využívání zdrojů, pro které v současnosti chybí využití.
  • Tašky z „pevninských“ plastů již BILLA vyrábí, jedná se o tašky z recyklovaného LDPE, který pochází z komunálního odpadu vytříděného v Evropě.

V Evropě se recykluje méně než třetina vyprodukovaného plastového odpadu. Polovina z plastů určených k recyklaci je kvůli nedostatku recyklačních kapacit vyvezena mimo země EU, kde se při nevhodné manipulaci mohou dostávat i do moří a oceánů. Ročně se tak do světových oceánů dostane zhruba 8 milionů tun plastů. Podle některých studií tak bude už v roce 2050 v oceánech více tun plastů než ryb. Společnost BILLA bere svoji společenskou odpovědnost velmi vážně, proto začala vyrábět polyesterové tašky z plastů vylovených z oblasti severního Pacifiku. 

Oceány jsou v posledních letech zahlceny plastovými odpady, kvůli kterým živočichové žijící v oceánu trpí. Díky první objednávce tašek BILLA zpracovala přes 15 tun mořského plastového odpadu, zejména plastových láhví, které se v oceánu rozkládají v průměru 450 let. Z této objednávky se pro zákazníky podařilo vyrobit 400 000 ks tašek. 

Společnost BILLA patří mezi nejvýznamnější obchodníky s potravinami v ČR, proto neustále hledá nové způsoby udržitelného získávání zdrojů pro své podnikání. Jedním z těchto zdrojů je i materiál pro výrobu nákupních tašek, které lze v BILLE běžně zakoupit. Nákupní tašky z recyklované LDPE fólie nabízí BILLA ve dvou velikostech. 

„Jsme přesvědčeni, že hledání způsobů udržitelného získávání zdrojů pro naše podnikání je ten správný směr pro ochranu naší planety a fauny a flóry na ní. Proto druhotné zpracování surovin je téma, kterým se v BILLE intenzivně zabýváme,“ říká Dana Bratánková, manažerka korporátní komunikace společnosti BILLA. „Již v průběhu loňského roku jsme do našeho portfolia zavedli plastové tašky z recyklované LDPE fólie. Polyesterové tašky tak doplní stávající portfolio tašek vyrobených druhotným zpracováním surovin,“ dodává Dana Bratánková.  

Nové polyesterové tašky jsou v průměru ze 70–90 % z recyklovaného plastu (RPET) a nesou mezinárodní certifikaci Global Recycled Standard, která ověřuje původ a podíl recyklovaného obsahu certifikovaných výrobků. Nosnost tašek je 10 kg a jejich prodejní cena je 39,90 Kč. Tašky jsou znovupoužitelné a recyklovatelné.

REWE International AG je lídrem na rakouském trhu v oblasti prodeje potravinového a drogistického zboží a jedním z největších zaměstnavatelů v Rakousku. Ve 3 693 prodejnách v Evropě zaměstnává téměř 80 000 pracovníků. 

REWE International AG je součástí německé REWE Group, která působí ve 13 zemích Evropy a patří k nejvýznamnějším evropským maloobchodním skupinám a prodejcům rodinných dovolených. 

REWE International AG se sídlem v rakouském Wiener Neudorfu provozuje obchodní společnosti BILLA, MERKUR, PENNY, BIPA a ADEG a řadu vlastních produktových značek. V segmentu supermarketů má prodejny v 7 zemích střední a východní Evropy. 

BILLA ČR je součástí skupiny REWE International AG. Na českém trhu působí od roku 1991. S obratem ve výši přes 34 mld. Kč (2019), s 234 prodejnami a více než 6 000 zaměstnanci je BILLA lídrem na trhu supermarketů. Na průměrné prodejní ploše 900 m2 nabízí široký výběr produktů známých i privátních značek.

Fotka od Matthew Gollop z Pixabay