Vyprávění Betty MacDonaldové Co život dal a vzal je složeno ze tří knih-Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána a Dusím se ve vlastní šťávě.
Betty se po rozvodu s manželem a překotném útěku z farmy vrací do luna rodiny se dvěma dětmi a bez prostředků. Amerika se také potýká s krizí a najít slušně placenou práci je složité, obzvláště když práci pro Betty hledá její sestra Mary, která je opravdu přesvědčená, že obzvláště její sestra oplývá tolika talenty, že vlastně může dělat cokoliv. Betty její názor nesdílí a její sebevědomí by se vešlo na kávovou lžičku. Přesto díky svérázu rodiny a hlavně její soudržnosti se daří i tato hladová léta zvládnout. Vlastně málem by se to podařilo, kdyby Betty, kterou trápí plno zdravotních problémů o kterých ovšem není v rodině slušné mluvit, neonemocněla otevřenou tuberkulózou. Počáteční zděšení a potřeba překonat obavy, co si počnou její holčičky, pokud zemře a postoj rodiny, že tuberkulóza je jen o trošku horší než chřipka a netřeba kolem toho dělat drama. Betty odjíždí do sanatoria a má hodně problémů podřídit se přísnému režimu. Potkává tam neuvěřitelné typy lidí, nesmírně věrohodně vypráví o jejich příhodách a svém postupném uzdravování.
Betty se provdá za Dona a společně s dcerami se odstěhuje na ostrov, odkud denně dojíždí ona i Don do práce. Později zasáhne sestra Mary a přesvědčí nakladatele a Betty, že vlastně umí psát a Betty píše. Vypráví pouze o tom, co prožila, ale krásně, bohatě, upřímně a s citem. Pokud jste vychovali děti, můžete s ní znovu prožít pubertu jejich dcer a to s hlubokým pochopením a soucitem s rodiči. Ale i její dcery dospějí a Betty jako všichni rodiče ztrácí svá malá robátka, ale získává krásné, dospělé přítelkyně, z nichž může mít radost.
Je radost znovu tuhle knihu přečíst, všimnout si znovu jak nestárnoucí a laskavé vyprávění o životě obohacuje a potěší.