Devatenáct městských úřadů a úřadů městských částí Jihomoravského kraje se letos zapojilo do soutěže s názvem BATERKOMÁNIE. Cílem je zvýšit množství baterií předaných k recyklaci a zároveň podpořit dobrou věc. Za každý kilogram odevzdaných baterií dají organizátoři soutěže 10 korun na charitativní nebo obecně prospěšné projekty v kraji. Za první dva měsíce se již vybralo 2 768 kg baterií. Projekt poběží až do 31. října 2019 a organizuje ho nezisková společnost ECOBAT ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Vice informací najdete na webu baterkomanie.ecobat.cz nebo na FB profilu BATERKOMÁNIE.

Zapojené úřady umístily ve svých prostorách sběrné boxy s logem soutěže, do kterých úředníci, ale i běžní občané mohou odevzdávat použité baterie k recyklaci. V BATERKOMÁNII vyhraje ten úřad, kterému se do sběrné nádoby podaří vybrat největší množství baterií v přepočtu na jednoho úředníka. Úřady přispívají sběrem baterií nejen k ochraně životního prostředí, ale je pro ně velkou motivací i to, že po skončení soutěže měst a sečtení výsledků bude výsledný finanční příspěvek až do výše 100 tisíc korun rozdělen mezi 3 projekty, které nominovaly 3 ve sběru nejúspěšnější úřady.

V soutěži měří své síly Boskovice, Břeclav, Bzenec, Hrušovany nad Jevišovkou, Hustopeče, Klobouky u Brna, Kyjov, Pohořelice, Slavkov u Brna, Tišnov, Velká nad Veličkou, Veselí nad Moravou, Vyškov, Ždánice, Židlochovice, a městské části Brno-Jundrov, Brno-sever, Brno-Starý Lískovec a Brno-Královo Pole. „Je nám velmi sympatické spojení sběru baterií s charitou a aktivní podpora osvěty pro třídění ze strany zapojených měst. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se Jihomoravský kraj k Baterkománii připojil,“ doplňuje František Havíř, vedoucí odboru životního prostředí KÚ Jihomoravského kraje.

Charitativní nebo obecně prospěšné projekty, které do Baterkománie v Jihomoravském kraji přihlásily zapojené městské úřady a úřady městských částí, jsou velmi různorodé. Od pomoci dětem, seniorům a hendikepovaným, přes vybudování nových laviček a výsadbu stromů, až po předcházení vzniku odpadů,“ říká Petr Kratochvíl ze společnosti ECOBAT a dodává: „Jedna věc je však spojuje – snaha měst a městských částí prostřednictvím sběru baterií nastartovat občany. A je jedno zda k podpoře lidí v tíživé situaci nebo k pomoci s rozjezdem smysluplných projektů v jejich městě.“ Kompletní přehled je k dispozici zde. Najdete mezi nimi například projekty zaměřené na spolufinancování nákladné léčby pro Garika, Lukáška a Markétku, nebo na vybavení stacionáře či na projekt od dětí z lesní mateřské školky zaměřený na fairtradové a lokální pěstitele.

Proč je důležité třídit baterie?

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl BATERKOMÁNIE – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Šetříme tím přírodu před zbytečnou těžbou, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. 

Sběrná místa jsou na každém rohu

Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získávají sběrná místa v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. Dalším místem jsou sběrné dvory. Stále více měst a obcí zřizuje sběrná místa na baterie přímo na městských nebo obecních úřadech. Pokud nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete ve vyhledávači mapa.ecobat.cz.