Všech osm koncertů letošního ročníku LVHF bylo plně obsazených. Koncerty, které se odehrály od 28. září do 12. října v prostorách Lednicko-valtického areálu a okolí, dohromady přilákaly přes dva tisíce dvě stě návštěvníků. Dramaturgie byla připomínkou dvojího jubilea – 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od doby, kdy se na území jižní Moravy usadil knížecí rod Lichtenštejnů.

Tón programu udávali kapelníci a skladatelé, kteří byli po sedm století spjati s jižní Moravou. Mezi interprety patřili například houslistka Cosima Soulez Larivière a klavírista Miroslav Sekera, harfenistka Kateřina Englichová, sopranistka Marie Fajtová a houslista Ivan Ženatý, sopranistka Patricie Janečková a barokní orchestr Collegium Marianum, Edita Keglerová a Monika Knoblochová s kompletním dílem pro dvě cembala, violoncellista Emil Rovner či klavírista Lukáš Vondráček v doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Vojtěcha Spurného.

LVHF 2019 na koncertech přivítal celkem 2224 hostů. Mezi ty nejvýznamnější se řadí velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví princezna Maria Pia Kothbauer, princ Wolfgang z Lichtenštejna s chotí, dále velvyslankyně ČR v Rakousku paní Ivana Červenková, velvyslankyně Kanady v Rakousku paní Fredericka Gregory a zástupci Česko-lichtenštejnské společnosti, starostové Lednicko-valtického areálu, exministři kultury Daniel Herman a Antonín Staněk, zástupci Jihomoravského kraje, senátor pro břeclavský obvod pan Rostislav Koštial či členové Rakousko-lichtenštejnské společnosti.

Ke koncertům letos poprvé patřily i doprovodné akce. Přednáška o Janu II. Lichtenštejnovi z úst historika Daniela Lyčky se konala 5. října ve vinařství Obelisk. S životem a významným odkazem skladatele Nicolause Zangia, který strávil několik let ve službách Karla z Lichtenštejna, seznámil návštěvníky muzikolog a historik Vladimír Maňas. Výstava obrazů s tématikou fauny Lednicko-valtického areálu malíře Milana Maršálka se uskutečnila v salonku Dianina chrámu. Již tradiční koncerty pro žáky ZŠ zhlédlo celkem 390 žáků základních škol z Valtic, Lednice a Mikulova.

V dramaturgii „lichtenštejnského“ ročníku zazněla díla i téměř neznámých skladatelů. Výjimkou nebyly ani tzv. novodobé premiéry skladeb, které byly kvůli letošní dramaturgii vytaženy z hlubin hudebních archivů. Zněla například díla raně barokního skladatele Nicolause Zangia, dále Georga Orschlera, Melchiora Pichlera či Josepha Rheinbergera. Na programu byly ale i známá jména a skladby – kupříkladu Haydnovo Salve Regina, které je spojeno s řádem Milosrdných bratří ve Valticích, v jejichž archivu byla skladba uložena.

[…] „Závěrečné standing ovation bylo odměnou jak interpretovi za jeho unikátní umělecké představení, tak organizátorům za uvedení takto objevné a přitom vysoce zábavné dramaturgie. Sympaticky se prezentoval orchestr Barocco Sempre Giovane, přičemž řád všemu udávala pozoruhodně stabilním výkonem s příjemně čitelným gestem první houslistka Ivana Svobodová.“ […]

Štěpán Filípek pro Klasika Plus, 13. 10. 2019

[…] „Hvězdně zazářili na závěrečném gala koncertě Lednicko-valtického hudebního festivalu a dokázali, že i „malé festivaly“ co do počtu pořádaných koncertů se mohou považovat za velké co do kvality nabízené hudby.“ […]

Anežka Šejnohová pro Klasika Plus, 14. 10. 2019