Věra Merhautová (23. února 1921 Praha – 2. prosince 1996) byla česká akademická sochařka, autorka monumentální figurativní tvorby, členka Českého fondu výtvarných umění (ČFVU). Nejznámějším jejím dílem je pomník Jožky Jabůrkové. Vytvořila též několik portrétů. jakož i menší díla zařaditelná do oblasti tzv. komorní plastiky. Je autorkou sochy svaté Zdislavy z Lemberka (postava stojící světice obklopená čtyřmi dětmi). Socha byla vytvořena pro papeže Jana Pavla II., který ji obdržel při své návštěvě České republiky koncem května 1995.

Oznámení o úmrtí V. Merhautové
Otec Věry Bezouškové Josef byl kantor, velmi tolerantní člověk, smýšlením sociální demokrat. Silně ovlivnil její levicovou celoživotní orientaci. V jednadvaceti letech (v roce 1942) se Věra Bezoušková provdala za svého prvního muže (Ing. Josef Merhaut), od kterého přijala jméno Merhautová. Jejich manželství trvalo devět let. V roce 1951 se nechala rozvést a o tři roky později (1954) se stala manželkou malíře Jaroslava Baumbrucka, ale ponechala si svoje umělecké jméno Merhautová. Ovdověla v roce 1960. V roce 1985 ve věku 64 let se (po dvacet let trvajícm vztahu) provdala potřetí (Otto Bermann).

Z prvního i druhého manželství zůstalo po jedné ratolesti. Z prvního manželství – Ing. Jan Merhaut, z druhého – Michal Baumbruck.

Lásku považuju za tu nejdůležitější věc na světě. Nejlepší je, když člověk umí mít rád. Já vždycky říkám: „Nevím, jestli umím sochy, jsem špatná vychovatelka, kuchařka, atd., ale domnívám se, že umím mít ráda.“ To je to nejdůležitější: „Aby člověk uměl dávat, aby uměl mít rád a uměl dávat, aby nemyslel především na sebe.“ To považuji za nejdůležitější v životě.

Studium (1945 – 1960)
Střední průmyslová škola bytové tvorby, Praha
Akademie výtvarných umění, Praha, Prof. Jan Lauda
Akademie výtvarných umění, Praha, Prof. Karel Pokorný
Tvorba umístěná ve veřejném prostoru
Pomník Jožky Jabůrkové na Olšanských hřbitovech

Mojmir Churavy – Vlastní dílo

Autor: Mojmir Churavy – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35360839
Autor: Mojmir Churavy – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35360839

Milenci

Mladá rodina
1965 Pomník s bronzovou postavou komunistické novinářky Jožky Jabůrkové v nadživotní velikosti (výška 300 cm) vytvářela Věra Merhautová v letech 1960 až 1965. V roce 1965 byl pomník slavnostně odhalen v Praze-Košířích v malém parčíku u křižovatky ulic Plzeňská a Podbělohorská. Po roce 1989 byl pozemek restituován a nová majitelka žádala odstranění pomníku. V roce 1992 byl pomník (bez vědomí sochařky) rozebrán a převezen do depozitáře Galerie hlavního města Prahy. Zde setrval až do léta 2002. Jeho znovuodhalení na Olšanských hřbitovech při Čestném vojenském pohřebišti se uskutečnilo v létě 30. července 2002.
1972 Hudba (materiál: pískovec, výška 170 cm, umístění: Malešice Praha 3, parčík v ulici Počernická, mezi Limuzskou a Božeckou ulicí)
1972 Milenci (někdy označované jako „Dvě sedící postavy“) (materiál: travertin)
1975 Mladá rodina (Rožmitál pod Třemšínem, umístění: před zdravotním střediskem)

Váš komentář