Operace Anakonda

konflikt: Válka v Afghánistánu (2001–2021)

Příslušníci americké 101.výsadkové divize během operace Anakonda

trvání: od 1. do 18. března 2002
místo: Afghánistán
casus belli: teroristické útoky 11. září 2001
výsledek: Spojenecké vítězství

strany
USA Spojené státy; dále:
Seal of the International Security Assistance Force.svg NATO – ISAF
Spojené království Spojené království
Německo Německo
Francie Francie
Kanada Kanada
Dánsko Dánsko
Norsko Norsko aj.
Afghánistán Afghánistán
V Afghánistánu:
Tálibán Tálibán
Flag of al-Qaeda.svg Al-Káida

ztráty
Koalice: 15 mrtvých, 82 raněných 500–800

Operace Anakonda (angl: Operation Anaconda) je kódové označení pro operaci z března 2002, jež byla vedena USA a jejich Afghánskými spojenci v rámci války v Afghánistánu. Cílem operace Anakonda bylo zničit síly al-Káida a Talibanu v údolí Shahi-Kot a v horách Arma jihovýchodně od Zormatu. Kromě amerických a afghánských sil se připojily Austrálie, Kanada, Dánsko, Francie, Německo a Norsko.

Průběh

Mapa operace

Operace byla zahájena v ranních hodinách 1. března 2002, již v prvních hodinách útoku však narazily koaliční jednotky na nečekané problémy. Namísto odhadovaných dvou set bojovníků se jich v údolí nacházelo zhruba pětkrát tolik. Ti byli navíc překvapivě silně vyzbrojeni, disponovali i těžšími zbraněmi v podobě raketometů a minometů a perfektně znali terén. Afghánské milice při útoku ze severu utrpěly vážné ztráty, zatímco na americké vrtulníky vysazující vojáky na jižním konci údolí čekala hustá protiletecká palba. Jen s vypětím všech sil a za vydatné vzdušné podpory se Američanům podařilo dosáhnout plánovaných pozic.

Operace Anakonda skončila vítězstvím koalice a americkým a afghánským silám se podařilo vyhnat většinu příslušníků al-Káidy a Talibanu z údolí Shahi-Kot. Ztráty na americké straně tvořilo pouze 8 padlých a 82 raněných. Odhadované ztráty al-Káidy a Talibanu jsou v rozsahu od 100-800(1000) vojáků. Neznámému počtu rebelů se podařilo z údolí uprchnout do Pákistánu.

Váš komentář